1873, 1929, 1973 krizleri ve iktisat okullarının çözüm yaklaşımları
1873, 1929, 1973 crisis and solution approach of economics schools
  1. Tez No: 454219
  2. Yazar: MERYEM POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı, üç iktisadi krize başlıca iktisat okullarının çözüm yaklaşımı üzerine değerlendirilmeleridir. Bu değerlendirmeler yapılırken öncelikli olarak 1873 krizi, 1929 Ekonomik buhranı, 1970' lerde ortaya çıkan petrol krizi üzerinde durulmuştur. Krizlerin ortaya çıkışı nedenleri yayılması ve sonuçları incelenerek ortaya konulmaya çalışılmıştır. Başlıca krizler içinde ilk ortaya çıkanı 1873 krizi olmuştur. Bu kriz dünyada etki alanı geniş olan ilk kriz olarak göze çarpmaktadır. Bu krize ilişkin klasik akımın bir takım çalışmaları olmuştur. Daha sonra krizlerin en büyüğü olarak nitelendirilen 1929 Dünya Ekonomik Buhranı ortaya çıkmıştır. Kriz ABD'de başlayarak kısa sürede tüm dünyaya yayılmış ve tarihin en büyük krizi olmuştur. Keynes krize ilişkin çözüm yaklaşımlarıyla kısa sürede aynı zamanda devlet müdahalesinin gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. 1973' te başlayan petrol krizi stagflâsyona yol açarak hem enflasyona hem de işsizliğe sebep olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the three economic arguments mainly on the solution approach of economics schools. When these assessments were made, the emphasis was primarily on the 1873 crisis, the 1929 economic crisis, and the oil crisis that emerged in the 1970s. The reasons for the emergence of crises have been tried to be revealed by examining the causes of their spread. . It was the 1873 crisis that first appeared in major crises. This crisis is the first crisis in the world that has a wide range of influence. The classical movement of this crime has been a number of studies. Later, the 1929 World Economic Crisis emerged, considered the greatest of crises. The crisis began in the United States and quickly spread throughout the world and became the biggest crisis in history. In the short run, Keynes revealed the necessity of state intervention at the same time with solution approaches. The oil crisis that started in 1973 caused stagflation and caused both inflation and unemployment.