Finansal istikrarsızlık hipotezi ve iktisat politikası: Türkiye örneği
Financial instability hypothesis and economic policy: Turkey example
  1. Tez No: 454220
  2. Yazar: BÜŞRA DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KANYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada öncelikle finansal istikrarsızlık hipotezi, finansal kırılganlık ve risk üzerinde durulmuştur. Finansal istikrarsızlığı oluşturan koşullar ve istikrarsızlığın nedenleri incelendikten sonra konjonktür kuramlarının gelişimi ve konjonktürel dalgalanmalar sınıflandırılarak ele alınmıştır. Daha sonra detaylı bir şekilde finansal kriz kuramları ve finansal istikrarsızlığın kaynağını oluşturan koşullar incelenmiştir. İkinci bölümde finansal istikrarsızlık hipotezi ve iktisat politikalarına değinilmiştir. İktisat politikalarında istikrarsızlığın çözülmesi için büyük devlet, istihdam ve sanayi politikalarını son olarak da finansal sisteme yönelik düzenlemeleri içeren geniş kapsamlı bir reform programı hazırlanmalıdır. Rekabet ile istikrar ilişkisi ele alınmış ve rekabetin yarattığı olumsuz etkiler incelenmiştir. Finansal istikrarsızlık krizlerinin çözümü olan Tobin vergisinin olumlu ve olumsuz yanlarının üzerinde durulmuştur. Son olarak finansal istikrarsızlık hipotezinin Türkiye'de olan geçerliliği 1970-2015 yılları için ele alınmıştır. Minsky'nin hipotezinde savunduğu değerlerin Türkiye ekonomisi içinde geçerli olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
First of all, this descriptive study emphasizes the financial instability hypothesis, financial fragility and risk. After examining the conditions and causes of financial instability, the evolution of conjuncture theories and cyclical fluctuations are categorized. Then, the financial crisis theories and the conditions generated the primary reason of financial instability are examined in details.In the second chapter, the financial instability hypothesis and economic policies are mentioned.In order to resolve instability in economic policies, a comprehensive reform program must be drawn up, including major government, employment and industrial policies, and finally regulatory arrangements for the financial system.The study examines the relation between competition and stability and analyzes the adverse effects created by competition. The positive and negative sides of the Tobi tax, which is the solution of the financial instability crises, are emphasized. Finally, the validity of the financial instability hypothesis in Turkey is taken as for 1970-2015. It's inferred that the values espoused in Minsky's hypothesis are valid for the Turkish economy as well.