Üsküdar Anadolu İmam Hatip Lisesi son sınıf öğrencilerinin mesleki ilgileri
Professional interests of final-year students in Uskudar Anatolian Religious Vocational High School
  1. Tez No: 454232
  2. Yazar: ARİF ASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET KATILMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bireylerin mesleki hayatı, onları sadece ekonomik değil aynı zamanda sosyal olarak da yaşamının tümünü etkilemektedir. Bireyin mutluluğunun iki temel taşı, aile ve meslek/iştir. Ülkemizde meslek seçimi ergenlik döneminin başlangıcı ile gidilen lise ve türüne göre genelde şekillenmektedir. Her okul türü ve dallara göre öğrencilerin seçmiş olduğu meslek tipi hemen hemen belli olabilmektedir. Yapılan birçok araştırmada bu farklılıklar tespit edilmiştir. İmam Hatip Liseleri her geçen gün artan öğrenci ile önemli bir lise öğretim kurumudur. Bu okulda okuyan öğrencilerin mesleki seçimleri ile ilgili araştırma yapılarak onların neye göre ne tip meslek seçtikleri belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmada toplam 204 son sınıf İmam Hatip öğrencisine anket uygulanmıştır. Verilerin toplanmasından sonra istatistiki analiz yapılmıştır. Burada genel olarak son sınıf öğrencilerinin istedikleri meslekler, bu mesleklerin genel özellikleri ve öğrencilerin hangi özelliklere göre meslek seçimi yaptıkları araştırılmıştır. Araştırmaya göre; İmam Hatip lisesi son sınıf öğrencilerinden erkeler kızlara göre daha fazla açık alanda çalışmak istediklerini, erkek öğrencilerin kız öğrencilere göre daha fazla bağımsız çalışacağı meslekleri tercih ettikleri, öğrencilerin %70,6 sının üniformalı bir işte çalışmak istemediği, sosyal bilimler ve eğitim bilimleri alanlarda mesleklerinin olmasını istedikleri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Professional life of individuals, not only economically but also socially them affects all of your life. The foundation stone of the two individual happiness are family, and career / job. Choice of profession in our country, with the onset of adolescence, and the type of school attended by the general shape. Each type of school and type of occupation almost certain branches may be chosen by the students. These differences have been identified in many studies conducted. Increasing with each passing day Religious Vocational School is a high school student with a major teaching institution. Research related to vocational students in this school making choices according to what they tried to determine what type of career they choose. A total of 204 final-year students were surveyed Religious Vocational School. After collecting the data were statistically analyzed. Here, in general, they want jobs last year students of these professions career choice made by the general characteristics and the characteristics of students were investigated. According to the study, religious high school students last year by boys more than girls wanted to work outdoors, work more independently than male students preferred occupations, 70.6% of students did not want to work a uniform cynical, social sciences and science education in areas profession they want to be found.