Türkiye'de sosyal güvenliğin geçirdiği aşamalar, sosyal yardımlar, yoksulluk ve işsizlik ilişkisi
  1. Tez No: 454231
  2. Yazar: HAKAN ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ÇİNKO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Türk Anayasasında, ?Türkiye Cumhuriyeti sosyal bir hukuk devletidir.? denmektedir. Sosyal Devlet anlayışı Türk anayasa hukukuna 1961 Anayasası ile birlikte“Cumhuriyetin Nitelikleri”başlığı altında sayılan temel bir unsur olarak girmiştir.Sosyal Devlet anlayışının bir gereği olarak asgari bir yaşam sürme imkanı sunmaya çalışan Türk Sosyal Güvenlik Sisteminin ve diğer ilgili kurumları sosyal yardım politikalarının işsizlik üzerindeki etkileri ele alınarak bu anlamda kurumların faaliyetlerinin objektif bir şekilde analiz edilmesi, gerekli önerilerin verilmesi ve yapılmakta olan Sosyal Yardımların işsizlik üzerinde ne kadar etkili olup almadığının saptanması ve birtakım çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Turkish Constitution,“The Republic of Turkey is a social state of law.”Is called. Understanding of the social state with the 1961 Constitution, the Turkish constitutional law“Characteristithe concept of the social state as a requirement to offer at least the possibility of leading a life of Turkish Social Security System and other relevant institutions working in social welfare policies by considering the effects of unemployment on an objective analysis of the activities of the institutions in this regard, given the necessary proposals and ongoing Social Benefits I did not get on unemployment and determining how effective and some solutions are presented. Applications are dealt with in the world of the social state and social security institutions, the problems to be addressed, the problems to be analyzed in an objective way, and be given the necessary proposals and did not get to determine how effective the reforms underway. cs of the Republic under the title”has been regarded as a key element.