İlkokul ve ortaokul öğretmenlerinin sınıf yönetiminde istenmeyen öğrenci davranışlarına ilişkin görüşleri ve bu davranışlara karşı uyguladıkları stratejiler
Opinions and strategies of teachers used against undesired behaviours of primary and middle school students in class
  1. Tez No: 454233
  2. Yazar: SEDAT GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Nitel araştırma yöntemi kullanılarak yapılan bu araştırmada, ilkokul ve ortaokul öğretmenlerinin sınıf yönetiminde istenmeyen öğrenci davranışlarına ilişkin görüşleri ve bu davranışlara karşı uyguladıkları stratejiler belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın katılımcıları, İstanbul ilinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı, resmi temel eğitim kurumlarında farklı branşlarda görev yapan 20 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Verilerin analizinde ise, betimsel analiz ve sürekli karşılaştırma yöntemleri kullanılmıştır. Toplanan verilerin analizi sonucu, öğretmenlerin sınıf yönetimi algılarının yeterli düzeyde olduğu, sınıfta birçok istenmeyen davranışla karşılaştıkları ve bu istenmeyen davranışların kaynakları olarak; aile, okulun ve sınıfın fiziksel yapısı, çevre ve medya olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca öğretmenlerin istenmeyen davranışları önlemede farklı yöntem ve stratejileri kullandıkları görülmüştür. Hizmet içi eğitim ve öğretmenlerin kendilerini yenileme noktasında yetersizliklerin olduğu ve üniversitede alınan sınıf yönetimi eğitimi ve öğretmenlik uygulamalarının yetersiz olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Okulların fiziksel ortamlarının iyileştirilmesi, sınıf mevcutlarının azaltılması, aileye, çevreye ve öğrencilere yönelik eğitici seminerler düzenlenmesi, öğretmenlere yönelik rehberlik faaliyetlerinin yapılması, hizmet içi eğitim ile üniversitelerin öğretmen eğitimi konusundaki programlarını gözden geçirmeleri ve bu çalışmanın anasınıfı ve liselere de yaygınlaştırılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, which has been made according to Qualitative Research process, Primary and Middle Class Teachers? views and practices against unwanted behaviors are to be determined. Participants of the research are 20 teachers of differing branches, which are from National Education Ministry Schools of City of Istanbul. Semi-Structured Interview Technique is used in the research. Descriptive Analysis and Continuous Comparison Methods are used in analysis of the data. Results of the data analysis show that teachers? perception of class is adequate, and they also face with an undesirable behavior in the classroom encounter. The sources for this undesirable behavior have been identified as the family, school and the physical structure of the class, the environment and the media. Also it has being seeing that teachers have used different strategies and methods in order to prevent the unwanted behaviors. It has being shown that the in-service training of teacher and them renewing themselves is insufficient and the teaching gained from university is inadequate in teaching. The suggestions for to overcome these type of issues can be listed as; improving the physical environment of schools, reducing the size of the classes, educational seminars towards families, students and environment, more in-service training in guiding to the teachers, and finally review of the programs that has being studies on university and this shall reach out to nursery and high school.