Türkiye'de basel I, II, III kriterlerinin bankalara olan etkileri: Ziraat Bankası A.Ş örneği
Basel I, II, III effects of criteria in Turkey: For example Ziraat Bank
  1. Tez No: 454239
  2. Yazar: MUHAMMED HARUN AKKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ GÖLPEK, DOÇ. DR. MEHMET ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, Basel I, II, III kriterlerinin sermaye yeterliliği ve risk yönetimi çerçevesinde, Türkiye'deki bankalara olan etkileri, Ziraat Bankası özelinde araştırılmıştır. Araştırma evreni olarak Basel kriterleri belirlenmiştir. Çalışmada örnek olay tarama modeli kullanılmış, konunun teorik olarak açıklandığı ve Ziraat Bankası A.Ş uygulama örneğinin verildiği yapı oluşturulmuştur. Bankacılık sektörünün mali yapısını güçlendirmek ve dolayısıyla ekonomik istikrarın sağlanmasına katkıda bulunması amacıyla geliştirilen uzlaşıların, getirdiği yeniliklerle, gelişmekte olan ekonomilerin bankacılık sektörleri ile Türkiye'deki bankacılık sektörüne olumlu anlamda katkısı olacağı düşünülmektedir. Ziraat Bankası A.Ş'nin mevcut piyasa şartlarındaki kriterlere uyum çabasındaki başarısı, Türkiye'deki tüm ekonomik süreçlere tanıklık etmiş olması ve sektörü öncü bankalarından biri olması nedeniyle önemlidir. Dünyada bankaların mali yapısının güçlü olması ülkenin fianansal sistemin güçlü olduğunu göstererir. Türkiye'de bankalar büyüyormuş ve yüksek kar yapıyormuş gibi görünsede sektörün büyüklüğünün karşısında karların düşük olması bankaların öz kaynak karlılıklarının az olduğunu ve sermaye yeterliliğinin sınıra yaklaştığını göstermektedir. Mevcut sermaye yeterliliği kriterlerinin aynı zamanda bankaların maliyetlerini arttırdığı de görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study the effects of Basel I, II, III criteria on Turkish banks by means of capital sufficiency and risk management have been studied in Ziraat Bank Inc.circumstance. The study universe is Basel Criteria. The model of case study scanning is used and the structure of Ziraat Bank Inc. case application is formed in theoric part The reconciliation in order to support the economic structure of banking and provide the economic stability can have positive effects on not only banking business of developing countries but also on Turkish Banking Business by the innovations. The success of Ziraat Bank Inc. to adapt the market condition criteria is important because its having witnessed the whole economic process of the country and being one of the prior banks in Turkey. All around the world, the strong banking system shows the strong financial system. Althought the banks in Turkey seem to grow and have high income, in fact their income, self-income and the capital sufficiency are at minimum level when compared to the developed banking business. The ctiteria of capital sufficiency also rise the outgoings of the banks.