Kamu bankalarının Türkiye ekonomisinde yeri ve önemi
Role and importance of public banks in Turkey's economy
  1. Tez No: 514419
  2. Yazar: BAŞAK OKTAY AKIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENVER ERDİNÇ DİNÇSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 282
Özet
Finansal sistemin temel unsurunu oluşturan bankacılık sektörü M.Ö. 3500 yılından günümüze kadar gelişim göstererek varlığını sürdürmüştür. Bankacılığın gelişiminin ekonomi üzerindeki etkileri de yadsınamaz bir gerçektir. Ekonomiyi bu denli etkileyen bankacılık sektörünün finansal durumu ise son derece önemli bir konudur. 1929 buhranıyla ekonomideki düzeni sağlamak, denetimi etkin hale getirmek ve ticari anlamda yapılan işlemlerden karlılık elde etmek amacıyla kamu bankalarının kuruluşuna ihtiyaç duyulmuştur. Ekonomide son derece önemli rol oynayan bankaların zaman içinde ürünlerde çeşitliliğe yönelmesi ve bununla birlikte risk faktörünün oluşması, bir önlem alınması ihtiyacını meydana getirmiştir. Bu doğrultuda 1988 yılında Basel I Kriterleri yayımlanarak, bankacılık sektöründeki risklerin en aza indirilerek finansal istikrarın sağlanması amaçlanmıştır. Ancak bu kriterlerin yetersiz kalması sonucu 2004 yılında Basel II Kriterleri yayımlanmıştır. Basel II Kriterlerinin; risk yönetiminin daha etkin uygulanması, piyasadaki kurallara uyulmasının sağlaması ve sermaye yeterliliğinin ölçülmesi ve geliştirilmesi gibi hedefleri bulunmaktadır. Bu süreçte yaşanan 2008 küresel krizi nedeniyle sektörde bir çöküş yaşanmış ve gelecekte yaşanabilecek krizlerin daha az hasarla atlatılması adına Basel III Kriterleri gündeme gelmiştir. Bu kriterlerle Basel II Kriterlerindeki eksikliklerin giderilmesi amaçlanmıştır. Tüm Basel Kriterleri bankacılık sektörünü daha güçlü ve dayanıklı kılmak için oluşturulmuştur. Bankaların performanslarını analiz ederken mali tabloları olan finansal durum tablosu ve gelir tablolarından yararlanılmaktadır. Bu çalışma, Türkiye'deki kamu bankalarının finansal durum tablosu ve gelir tablolarından yararlanarak finansal analizlerinin yapılmasını amaçlamaktadır. Kamu bankalarının finansal performansı incelenirken, hangi etkenlerin karlılıklarını etkilediği ve bu bankaların zaman içindeki durumları irdelenmiştir. Çalışmada kullanılan yatay analiz, dikey analiz, trend analizi ve oran analizi teknikleriyle kamu bankalarının performansları finansal tablolar üzerinden açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The banking sector, which forms the basic element of the financial system, continued its existence by developing from 3500 B.C. to the present day. The effects of the development of banking on the economy are indisputable. The financial situation of the banking sector, which affects extremely the economy, is an extremely important issue. The 1929 crisis required the establishment of public banks in order to provide regulation in the economy, to make the control effective and to obtain profitability from commercial transactions. The fact that the banks, which play an important role in the economy, tend to diversify in products over time and the risk factor together with them has brought the need for taking measures. In this direction, the Basel I Criteria was published in 1988, aiming to minimize financial risks in the banking sector and to achieve financial stability. However, as a result of these criteria being inadequate, Basel II Criteria were published in 2004. Basel II Criteria have targets such as more effective application of risk management, compliance with the rules in the market and measurement and development of capital adequacy. Due to the 2008 global crisis experienced in this process, there has been a collapse in the banking sector and the Basel III Criteria have come to the fore in order to avoid the future crises with less damage. These criteria aimed to overcome the deficiencies in the Basel II Criteria. All Basel Criteria are designed to make the banking sector stronger and more durable. When analyzing the performances of the banks, the financial statements of the banks such as balance sheet and income statement are used. This study aims to make financial analysis of public banks in Turkey by making use of balance sheet and income statements. While examining the financial performance of public banks, the factors that affect the profitability of these banks and their status over time have been examined. Public banks' performances were evaluated with the horizontal analysis, vertical analysis, trend analysis and ratio analysis techniques in the study and the results were tried to be explained on the financial statements together with the reasons.