Ortak bir para birimi olarak Euro'nun geleceği
Euro's future as a common currency
- Tez No: 454238
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KANYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmada ekonomik ve siyasi bütünleşme sürecini ortak para birimi olan Euro'yu tedavüle sokarak büyük oranda tamamladığını düşünen Avrupa Para Sahası'nın mevcut ekonomik, mali, finansal, kurumsal, siyasi ve teknik koşullar altında varlığını sürdürüp sürdüremeyeceği ele alınmıştır. Bu koşullar altında Para Sahası'na ilişkin literatür taraması yapılmış; Avrupa İstatistik Kurumu, Dünya Bankası vd. resmi veri tabanlarından ikincil verilere ulaşılmış ve elde edilen bu niceliksel veriler ışığında üye devletler düzeyinde zamana bağlı değişim ve gelişim süreçleri incelenmiştir. Ek olarak 1960lı yıllarda Mundell, McKinnon ve Kenen tarafından teorileştirilen Optimum Para Sahası çerçevesinden Avrupa Para Sahası ekonomilerinin yeterlilikleri değerlendirilmiştir. Çalışmada Avrupa Para Sahası'na ilişkin yetersizliklerin kaynağı endojen ve egzojen unsurlara bağlanmış; araştırma sonucunda ise Para Sahası'nın mevcut koşullar altında varlığını sürdüremeyeceği, zaafiyetlerini fark edip belirli bir zaman çizelgesinde düzenlemelere gitmesinin gereği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was discussed whether European Monetary Union maintain as a body under present conditions which include economics, fiscal, institutional, politics and technics. European Monetary Union think to complete economic and politics integration by getting into circulation to Euro. To clarified, it was analyzed literature about this topic. These secondary data were obtained from European Statistical Institute, World Bank etc. In light of these data, it was examined changing related time based on nation. In addition, it was evaluated whether European Monetary Union has competence from Optimal Currency Area framework which was theorised by Mundell, McKinnon and Kennen in 1960s. Inadequancies related European Monetary Union originate from endogenous and exogenous components in this work. In conclusion, it is thought that European Monetary Union is not going to sustain under these conditions. However, it may maintain to entity if it distinguish its inadequanceies and regulate them a certain time period.