Tükiye'de menkul sermaye iratlarının vergilendirilmesi ve bazı OECD ülkeleri ile karşılaştırılması
The taxation of returns on stocks and bonds in Turkey and its comparison with some other selected OECD countries
- Tez No: 454250
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada menkul kıymetlerin tarihi, tanımı, çeşitleri ve ekonomi açısından önemi belirtilmiş olup, Türkiye ve seçilmiş bazı OECD ülkelerinde menkul sermaye iratları üzerinde uygulanmakta olan vergi rejimleri incelenmiştir. Konu ile ilgili olarak sermaye piyasası mevzuatı, vergi mevzuatı, tebliğler temel kaynakları oluşturmuştur. Aynı zamanda yayınlanmış süreli yayınlar ve kitaplar ile uluslar arası yayınlardan da yararlanılmıştır. Globalleşen dünyada sermayenin mobilitesinin artması sonucu, sermayenin yatırım kararını belirleyen en önemli faktörlerden biri vergi rejimleridir. Bu bağlamda OECD örnekleri göz önüne alınarak vergi mevzuatlarının anlaşılır, kısa olması ve vergi oranlarının yatırım kararlarına etki etmeyecek seviyede tutulması gerekliliği ortaya konulmuştur. Aynı zamanda Türkiye'de uygulanan menkul kıymet iratları üzerindeki vergi anlayışına ilişkin önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This paper starts with defining securities in their entirety and explaining their place in the economic system within a historical context. It later expands on the different taxation systems implemented on security gains by selected OECD countries including Turkey. These different taxation systems are focused on due to the increasing role they assume in relation to the capital movements, especially as the world economies integrate more and more firmly. Based on those evaluations it is concluded that; as countries establish their taxation systems they should try to clarify and simplify their taxation legislation and try to minimize the tax rates as much as possible in order to attract capital into their economies. Furthermore, some suggestions are made on the taxation of security gains in Turkey. The research is mainly based on the capital market legislation, taxation legislation and notifications. Moreover, books and published scholarly articles of different country origins are referred to.