Turizm sektörü tedarikçi firmaların stratejik öncelikleri ve firma performanslarına etkileri
The strategic priorities of supplier firms in the tourism sector and the impact of their performance
- Tez No: 454281
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞRI BULUT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yaşar Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 79
Özet
Genel olarak satın alma istek ve ihtiyaç duyulan mal veya hizmetlerin para, mal veya hizmet karşılığında temin edilmesidir. Tüketici olan birey ile endüstriyel kuruluşların farklı satın alma davranışı ve yöntemleri bulunmaktadır. Turizm sektöründeki tedarikçi firmaların stratejik öncelikleriyle firma performansı arasındaki ilişkileri araştırmaktır. Bu amaca uygun şekilde satın alma süreçleri, uygulamaları ve satın alma faaliyetlerine ilişkin müşteriler perspektifinden ilgili yazın taranmış, devamında ise tedarikçi firmaların stratejileri hakkında bilgi sunulmuştur. Birinci Bölümde satın almanın ve yönetiminin genel çerçevesi çizilmiştir. İkinci bölümün de performans, firma performansı ve satın alma performansı konuları işlenmiştir. Üçüncü bölümde ise tedarikçilerin müşteri seçim kriterleri anket aracılığı ile belirlenmiş ve sonuç bölümünde aktarılmıştır. Elde edilen bulgulara göre tedarikçi firmalar tarafından dört stratejinin de ele alındığı anlaşılmış olup bunlar arasından iki tanesi öne çıkmıştır. Firma performansı kriterleri ile ayrı ayrı bire-bir ilişkiler test edilmiş olup dört ayrı firma performansı ile ayrı ayrı anlamlı ilişkilerin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In general, the purchase request and the money needed goods and services, is provided in exchange for goods or services. There are different methods of industrial buying behavior and consumer organizations and individuals. Supplier firms in the tourism sector with the strategic priorities were to investigate the relationship between firm performances. Proper procurement process for this purpose, applications and Literature related from the perspective of customers related to purchasing activities, provides information about the suppliers of the strategy ahead. The general frameworks of the acquisition and management have been drawn in the first chapter. The second part of the performance, company performance and purchasing performance issues are handled. In the third part of the supplier selection criteria determined through customer surveys and transferred in conclusions. Four according to the findings, it is understood that all four strategies discussed by the two vendors stood out among them. Firm performance criteria and are tested individually one to one relationship has been found to be significantly associated with the individual four firm performance.