Creating brand Herzegovina as a tourist destination
Turist destinasyonu olarak Herzegovina markası yaratmak
  1. Tez No: 454282
  2. Yazar: DJENANA DEMIROVIC
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İGE PIRNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma Hersek'in bir turizm destinasyonu, marka değeri olarak şekillenmesini incelemekte ve aşağıdaki bölümlerden oluşmaktadır.Çalışmanın giriş bölümü, araştırmanın amacının ve probleminin anlaşılmasını içermekte, hipotez ve çalışma hedefini belirlemekte ve kullanılan metodolojiyi kapsamaktadır. Birinci bölümde, marka konsepti ve olgusuna açıklık getirilmesinin yanı sıra dünya pazarında marka değerinin önemi ortaya konulacaktır. Araştırmanın teorik temeli, alandaki öncü teori ve akademisyenden alıntılar yapmak suretiyle sunulacaktır. Ardından, araştırma problemine ilişkin çözüm – markalaştırılmış destinasyon-detaylı olarak ortaya konulacaktır. Marka kimliğine ait öğeleri açıklayacak ve sonunda günümüzde güçlü marka değerlerinin ayırt edici özellikleri tanımlanacaktır. Ayrıca, ülke marka değeri ile bölge marka değeri arasındaki ilişki aydınlatılacaktır. İkinci bölümde, turizm gelişimine etki eden öğeler çözümlenerek Hersek bölgesinin turizm destinasyonu özellikleri incelenecektir. Hersek turizm sisteminin değeri – Hersek'İn turizmine ilişkin SWOF (GZFT) analizi ve turist arzı protföyü sunularak- gösterilecektir. Üçüncü kısım, tamamıyla, pazar araştırmasına yönelik olarak yerli kişi ve turist arasında yaptığımız (721 yerli kişi ve 221 turistle yapılmış) çalışmaya ayrılacaktır. Bu çalışmada takip edilen tüm adımlar – sorunun tanımlanmasından başlayarak analiz ve sonuçların yorumlanmasına kadar- detaylı bir şekilde açıklanmıştır.Dördüncü bölümde, Hersek'in imajı ve kimliğine ilişkin tüm öğeleri içeren Hersek Markası şemsiye konsepti ortaya konulacaktır.Çalışmanın son bölümünde, sonuca ilişkin açık bir genel bir bakış açısı verilecektir. Bu bölüm; ayrıca, kitap, araştırma yazılarını, turist rehberlerini (yazılı), ve internet sayfalarını ve bağlı ekleri içeren literatür taramasını da içermektedir.
Özet (Çeviri)
This paper discusses the issue of creating brand of Herzegovina as a tourist destination, and includes following sections:The introductory part of the work has a purpose of understanding the problem and the purpose of research, identifying hypothesis and research goal, and it includes description of methodology used. In the first part we get to know the concept and phenomenon of the brand, as well as the importance that brands have on the global market. We will present the theoretical basis of research by citing leading theories and authors in this field. After that we will specifically address the problem of our research – destination brand. We will define the elements of the brand identity and in the end present the factors that characterize a strong destination brand. Also, relationship between brand of country and brand of region will be enlightened.The second part will discuss characteristics of Herzegovina as a tourist destination, analyzing factors which influence tourism development. We will show the value of Herzegovina tourist system. SWOT analysis of Herzegovina tourism as well as the portfolio of tourist offer will also be presented. The third part of the work is completely dedicated to marketing research that we conducted among tourists and residents (721 residents, 221 tourist). Each step that we took is explained in details- starting with problem definition and ending with analysis and results' interpretation.The fourth part of the work presents umbrella concept of brand Herzegovina which combines all the elements of Herzegovina image and identity.In the final part a clear overview of the conclusions will be given. This part also includes literature review; books, research papers, books and tourist guides and Internet links, as well as attachments.