Üçüz açık hipotezinin geçerliliği : Türkiye örneği
Validity of triplet deficit hypothesis for Turkish economy
  1. Tez No: 600936
  2. Yazar: BEGÜM AKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRETTİN KESGİNGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Küreselleşme sürecinde ülkeler artan rekabete dâhil olabilmek için birçok hedef belirlemişlerdir. Ekonomik büyümenin artırılması en çok gelişmekte olan ülkelerin makroekonomik hedefleri arasındadır. 1980'li yıllarda Amerika Birleşik Devletleri (ABD) başta olmak üzere gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin bütçe açıkları hızla yükselmeye başlamıştır. Bütçe açıklarının yükselmesinin ardından cari işlemler dengesinin açık vermeye başlamış olması bu iki makroekonomik gösterge arasında ilişki olduğu düşüncesi ile 'ikiz açık hipotezini' ortaya çıkarmıştır. Ekonomide ikiz açık hipotezinin yetersiz kalması üzerine bütçe açığı ve cari açığı hipotezine yatırım-tasarruf açığı dâhil edilerek üçüz açık hipotezi adı konulmuştur. Bu çalışmada bütçe dengesi, cari işlemler dengesi ve yatırım tasarruf dengesi teorik ve ampirik açıdan incelenmiştir. Türkiye ekonomisi açısından 'üçüz açık hipotezi' analizi yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the process of globalization, countries have set many goals in order to participate in the increasing competition. Increasing economic growth is among the macroeconomic targets of developing countries. In the 1980s, the budget deficits of the developed and developing countries, especially the United States of America, started to increase rapidly. The fact that the current account balance started to give a deficit after the rise in budget deficits revealed the idea of a relationship between these two macroeconomic indicators and the 'twin deficit hypothesis'. The budget deficit and current account deficit hypothesis was called triple hypothesis by including investment-saving deficit. In this study, budget balance, current account balance and investment saving balance are examined in theoretical and empirical terms. Turkey in terms of the economy 'triplets deficit hypothesis' has attempted to analyze.