Tokat ili Kazgölü cıvarındaki toprakların termofil ve termotolerant mikrofungus florası üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 45434
  2. Yazar: İBRAHİM TÜRKEKUL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZEKERİYA ALTUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET TOKAT İLİ KAZGÖLÜ CİVARINDAKİ TOPRAKLARIN TERMOFİL VE TERMOTOLERANT MİKROFUNGUS FLORASI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA ibrahim TÜRKEKUL Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi 1995, 60 sayfa Danışman : Prof. Dr. Zekeriya ALTUNER Jüri: Prof. Dr. Zekeriya ALTUNER : Prof. Dr. Ahmet ÇITIR : Doç. Dr. Alper DURAK Bu çalışmada Tokat İli Kazgölü civarındaki toprakların termofil ve termotolerant mikrofungus florası araştınlmıştır. Araştırma sahasında iki farklı bölgedeki istasyondan toplam onbeş toprak örneğinden termofil ve termotolerant mikrofunguslara ait on takson ve üç steril fungus izole edilmiştir. On taksonun dört tanesi termotolerant, altı tanesi ise termofil fungustur. Araştırmada“Toprağı Sulandırma”ve“Toprağı Doğrudan Ekim”metodu ile Pepton-Dekstroz Agar ve Emerson 'un YpSs agar besiyeri kullanılmıştır. İnkubasyon sıcaklıktan 42, 47 ve 52 °C olarak alınmıştır. Çalışmada termotolerant olarak Aspergilus fumigatus, Fresineus (Monilteeae) AspergSIus speluneus. Raper & Fennell (Moniliceae) AspergBlus cameus (V.Tiegh.) Blochwitz (Moniliaceae), Glbmastix sp; termofil olarak ise Thermomyces lanugkıosus Tsiklisky (Moniliaceae), Malbranchea sulfurea. (Miehe) Sipler Carmfchael (Dematiaceae), Humicola grisea Traaen var. thermoidea Conney & Emerson (Dematiaceae), Humicola insolens Cooney &Emerson (Dematiaceae), Mycelophthora thermophSa (Apinis) van Oorschot (Moniliaceae) Scytalklkım thermophilum (Cooney 8s Emerson) Austwick (Moniliaceae), taksonları bulunmuştur. Bu taksonlar arasında AspergSlus fumigatus Fresineus (Moniliaceae) en yüksek frekansa sahiptir. Elde edilen on tür ve varyete ile ûç steril fungus, topraklarda termofi! ve termotolerant mikrofunguslar için uygun bir ortam bulunduğunu ve bu substratların oldukça zengin bir floraya sahip olduğunu göstermiştir. Anahtar Kelimeler : Tokat, Kazgölü, Mikrofungus, Termofil, Termotolerand.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT A STUDY ON THERMOPHILIC AND THERMOTOLERAND FLORA OF MİCROFUNGİ İN SOİLS ARAUND KAZGÖLÖ-TOKAT Ibrahim TÖRKEKUL Gaziosmanpaşa University Graduate School of natural and Applied Science Department of Biology Science Master Thesis 1995, 60 page Supervisor : Prof. Dr. Zekeriya ALTUNER Jury : Prof. Dr. Zekeriya ALTUNER : Prof. Dr. Ahmet ÇITIR : Doç. Dr. Alper DURAK In this study, thermophilic and thermotolerant microfungi flora of the soils around Kazgölü - Tokat were investigated. Ten taxa and three steril fungi were isolated from totally 15 soil samples collected from different stations of the two different region. Four of the ten taxa were thermotolerant and others were thermophilic fungi“ Soil Dilution Plate ”and“ Soil Plate ”methods and Peptone- Dekstros Agar Emerson 's YpSs agar media were used for isolation and incubation temperatures were chosen as 42, 47 and 52 °C. AspergBlus fumigatus, Fresineus (Moniliceae) AspergStus spluneus. Raper & Fennell (Moniliceae) Aspergillus cameus (V.Tiegh.) Blochwitz (Moniliaecea), Glbmastix sp, were found as thermotolerant and Thermomyces laniginosus Tsiklisky (Moniliaceae), Malbranchea suffurea. (Miehe) Sipler Carmichael (Dematiaceae), Humtola grisea Traaen var. tharmokha Conney & Emerson (Dematiaceae), Humicola msolens Cooney & Emerson (Dematiaceae), Mycelophthora thermophia (Apinis) van Oorschot (Moniliaceae), Scytalkihim therrmphSum (Cooney & Emerson) Austwick (Moniliaceae) as thermophilic in this study.IV Among them, AspergSlus fumigatus Fresineus (Moniliaceae )was the most dominant species. Ten species and varieties and three steril fungi obtained show that the soils have readily provided suitable conditions for thermophilic and thermotoierant microfungi and therefore these substrates have a fairly rich flora of them. Keywords : Tokat, Kazgölü, Microfungi, Thermophilic, Thermotolerand.