Azotlu gübrelerin domates (Lycopersicon essulentum L.) verimi ve meyve kalitesi üzerine etkisi
- Tez No: 45436
- Danışmanlar: PROF.DR. A. REŞİT BROHİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 328
Özet
ÖZET AZOTLU GÜBRELERİN DOMATES (Lycopersicon Esculent um L-) VERİMİ VE MEYVE KALÎTESÎ DZERÎNE ETKÎSÎ M. Rüştü KARAMAN Gaziosmanpaşa üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Doktora Tezi 1995, 695 sayfa Danışman: Prof -Dr. A. Resit BROHİ Jüri : Prof -Dr. A. Resit BROHİ : Prof.Dr. Saim KARAKAPLAN s Prof.Dr. Mustafa KILIÇ Araştırmanın amacı, azotlu gübrelerin domates verimi »mey ve nitrat ve okzalik asit kapsama ile diğer önemli kalite özellikleri üzerine etkisinin tesbit edilmesidir. Araştırma 1994-95 yılları arasında siltli-tm ve killitın olmak üzere iki farklı bünyeye sahip Fidanlık Meyvecilik Araştırma İstasyonu ve Ziraat Fakültesi arazilerinde yürütülmüştür. Deneme bölünmüş parseller deneme desenine göre iki faktörlü ve üç tekerrürlü olarak kurulmuştur. Denemede bitki olarak H-SS74 domates çeşidi ile gübre olarak amonyum nitrat» amonyum sülfat» kireçli amonyum nitrat» üre ve potas yum nitrat, 0» 4, 8, 16, 3S kg N/da dozlarında uygulanmıştır. Normal bitki gelişimi için ayrıca 10 kg PaO^/da TSP şeklinde ve 5 kg Ke0/da KeSÛ şeklinde her parsele uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre 16 kg N/da 'a kadar artan azot dozu ile birlikte verim de artmış, daha yüksek azot dozunda verim azalmıştır, özellikle nitratlı gübre uygulaması domates bitkisinde nitrat ve okzalik asit birikimini artırmıştır.Top lam meyve adedi, ortalama meyve ağırlığı, suda çözünür kuru madde miktarı, pH, toplam asitlik, C vitamini, meyve şeker, protein, tuz, okzalik asit, nitrat, azot, fosfor, potasyum kapsamları, yaprak nitrat, azot, fosfor, potasyum kapsamları gibi diğer kalite özellikleri de gübreleme ve toprak tekstürüne bağlı olarak farklı değerler vermiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT T" THE EFFECT OF NITROBENDUB FERTILIZERS ON TOHATD (Lvcopersicon Esculent urn L.) YIELD AND FRUIT QUALITY M. Rüştü KARAMAN Gaziosmanpaşa University Sraduate School of Natural and Applied Science Department of Soil Science PhD. Thesis 1995, e95 page Supervisors Prof.Dr. A. Resit BRDHÎ Jury : Prof.Dr. A. Resi t BROHÎ : Pr of. Dr. Saim KARAKAPLAN : Prof -Dr. Mustafa KILIÇ The main object of this study is to investigate the effect of nitrogenous fertilisers on the yield, nitrate and oxalic acid content and other quality properties of tomato. This research was laid out on the Lands of Fidanlık Fruit Researh Station and Agricultural Faculty during the year i 994-95. The soils were si 1 1 y- loam and clay- loam in texture respectively. The experiment was planned by using split plot design with two factors and three replications. In this experiment j, H-SS74 tomato variety was used. Nitrogen sources as a ammonium nitrate, ammonium sulphate, calcium ammonium nitrate, urea and potassium nitrate were used at 0, 4, 8, 16, 3E kg N/da rates. In addition, 10 kg PaDs/da as TSP and 5 kg Ka0/da as K«SD