Türkiye'de dahilde işleme rejiminin ihracata etkileri
Export impact of inward processing regime in Turkey
  1. Tez No: 454371
  2. Yazar: TESLİME ÖZAYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYHAN DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Küreselleşme ile birlikte uluslararası mal ticareti serbestleşirken ülkeler dünya pazarlarında söz sahibi olabilmek için uluslararası rekabet güçlerini geliştirip, pazar paylarını arttırmalıdırlar. Bunun içinde ihracat teşvikleri büyük önem taşımaktadır. Bu ihracat teşvikleri içinde en önemlilerinden biri olan Dahilde İşleme Rejimi (D.İ.R.) imalat sektöründeki işletmelerin uluslararası pazarlarda rekabet gücünü artırmak, pazarlarını genişletmek ve ürün çeşitliliğini artırmak için dünya piyasa fiyatlarından hammadde temin etmelerine olanak sağlayan ekonomik etkili bir gümrük rejimidir. İhracata dayalı ekonomik büyüme politikası izleyen Türkiye için kritik öneme sahip olan D.İ.R.in, işletmelerin finansal performansına yönelik doğrudan bir amacı bulunmamaktadır. Ancak D.İ.R.in işletmelerin finansal performansına dolaylı katkısı, uluslararası piyasalarda rekabet gücünü artırarak Türkiye'nin ekonomik büyümesine katkı sağlayacaktır. Bu çalışmada, Türkiye`de ki Dahili İhracat Rejiminin ülke ihracatı üzerine olan etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Countries that liberalize international trade in goods with globalization develop their international competitiveness in the world market to have a say, they should increase their market share. Inward processing regime is economically influential customs implementation to increase competitiveness and product range and expand markets of firms in manufacturing sector through providing opportunity to buy raw material at world price level. In addition to this, inward processing regime which is playing vital role for Turkey that follows export-led economic growth policy has no directly impact over financial performance of firms. However, indirectly contribution of inward processing positively affects economic growth of Turkey by increasing competitiveness in international markets. This thesis analyzes is the impact on exports of the country of Turkey in the Internal Export Regime were investigated.