Denizyolu ile tehlikeli ve bozulabilir madde taşımacılığı- Mersin ili örneği
- Tez No: 454370
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYHAN DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Dünya ticaretinde denizyolu taşımacılığı vazgeçilmez bir konuma sahiptir. Hem maliyetlerin diğer transfer yollarına göre daha düşük olması hem de büyük ölçekli yüklerin daha güvenilir şekilde taşınması, şirketlerin transfer tercihlerini denizyolu taşımacılığından yana yapmasına neden olmaktadır. Özellikle tehlikeli ve bozulabilir madde taşımacılığı denizyolu taşımacılığında ilk sırada yer almaktadır. Bununla beraber tehlikeli ve bozulabilir madde taşımacılığında tüm paydaşlarında üstlerine düşen sorumlulukları en iyi şekilde yerine getirmeleri önemlidir. Dünyada ve Türkiye'de tehlikeli ve bozulabilir madde taşımacılığında gerçekleşen eksiklikler ciddi zararlara neden olabilmektedir. Denizyolu ile tehlikeli ve bozulabilir madde taşımacılığında uluslararası standartlara ve anlaşmalara uygun olarak hareket edilmesi, zararların minimuma indirilmesi açısından oldukça önemlidir. Bu çalışmada dünyada ve Türkiye'de tehlikeli ve bozulabilir madde taşımacılığının istatistiksel olarak incelenmiş ve Mersin Limanı örneği ile çalışma detaylandırılmıştır. Çalışma denizyolu taşımacılığındaki paydaşlara bilgi sunması ve literatüre katkı sağlaması açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
International maritime transport has an indispensable position in World Trade. Companies perefer maritime transportation because ıt ıs the cheapest and reliable way of transporting large amount of goods conpared to other transport mathods. Maritime transportation takes its first place especially in transporting of dangerous and perishable items. However, it is important that all stakeholders fulfill their responsibilities properly in transporting dangerous and perishable items. Deficiencies that occur in transporting dangerous and perishable items in Turkey and in the World can cause serious damages. İt is important to abide by international standards and agreements in transporting dangerous and perishable item in terms of minimizing the damages. In this study, transporting dangerous and perishable items in Turkey and in the world has been opserved statistically and detailed with the example of Mersin Port. This study is fundamental to inform the stakeholders and to contribute to the literature of maritime transportation.