Yetişkin Kur'an kurslarının kuşak çatışmalarını önlemedeki rolü (Keçiören örneği)
The role of adult quran courses in preventing the conflict of generations (A case study in Kecioren)
  1. Tez No: 454376
  2. Yazar: SEMA BEŞE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM KORUKCU, DOÇ. DR. YAKUP ÇOŞTU, PROF. DR. ŞUAYİP ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Religion, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Türkiye'de yaygın din eğitiminin verildiği yerler arasında Kur'an Kursları en başta gelmiş; bu kurumlar her zaman halkın teveccühünü kazanmış bir eğitim kurumu olma özelliğini sürdürmüştür. Bu kurumlarda verilen Kur'an eğitimi, dinî bilgiler, kursların manevî iklimi, hazırlanan programlar, düzenlenen sosyal etkinlikler son dönemlerde özellikle bayanların ilgisini çekmiştir. Kur'an Kurslarının heterojen bir yapıya sahip olmaları, farklı yaş gruplarına ait öğrencilere aynı sınıf içerisinde eğitim verebilecek bir sisteme imkan tanıması, bizi bu kursların kuşak çatışmalarını önlemedeki rolünü çalışmaya yöneltmiştir. 'Kuşak çatışması'; toplumsal koşullarla şekillenen ve yabancı kültürlerin de etkisiyle değişen değerlerin, genç kuşaklarla yaşlı kuşaklar arasında bir takım anlaşmazlıklara neden olduğu, yüzyıllardır insanlığın her döneminde yaşanmış ve muhtemelen yaşanmaya devam edecek olan bir olgudur. Özellikle de, kuşaklardan birisinin çıkar ve düşüncelerinin, diğer kuşağınkilerle açıkça ters düştüğü belirli durumlarda ortaya çıkar. Bu araştırmada, kuşaklar arasında yaşanan çatışmanın nedenleri, önlenmesi veya en aza indirilebilmesi için Kur'an Kurslarının üstlendiği/üstlenebileceği rol, bu kurslara devam eden bayan öğrencilerle yapılan mülakatlarla tespit edilerek, 'interdisipliner' bir yaklaşımla analiz edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Quran courses, on the other hand, has been the main and foremost educational institutions and has retained this status by winning favor in public eyes among other foundations by providing prevalent religious education. Teaching the Holy Quran and religious information, special programs, arranged social activities and spiritual comfort in these courses have incrementally increased interest in ladies in recent years. The heterogeneous structure of these Quran courses that has developed a system in which various generations can be trained in the same classroom environment has led us to study the roles of these schools in preventing conflicts between generations. 'Conflict of generations' is a phenomenon that creating some disputes between younger and older generations with the influence of changing current social conditions and foreign cultures that has been experienced all throughout the human history and will most likely be continuing forever in this way. It arises whenever the interests or ideals of one generation collide openly with those of another in particular situations. In this study, it is important to analyze the causes of the conflicts between the generations and the roles that may be achieved or ascribed by the Quran courses to prevent or minimize the possible discords in question in an interdisciplinary approach by means of making interviews with female trainees attending these courses.