Felsefeyi Anadolu'da yeniden yurtlandırmak- Dede Korkut hikâyelerinin felsefi analizi-
Resetting philosophy in Anatolia-The philosophical analysis of Dede Korkut stories
- Tez No: 454377
- Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT UYANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
İnsanın temel hedefi ve yaratılış gayesi hakikati kavramaktır. İlkel dönemden itibaren karşımıza çıkan ütopya, mit, efsane, destan ve hikâyeler insanın anlam arama ve hakikate ulaşma çabasının bir sonucudur. Çalışmamızda ilk olarak Farabi'nin“İlimler Sayımı”adlı eserinin analizi yapılmıştır. Çünkü amacımız Farabi'nin ilimler sınıflamasına dayanıp, onun çizdiği çerçeveden güç alıp hakikatin farklı sunumlarını ortaya koymaktır. Bunu yaparken hedefimiz; bir ayağımız tüm dünyada dolaşırken diğer ayağımızı Anadolu'dan ayırmamaktı. Bu nedenle de Türk Ütopyaları, Türk Mitolojileri, Türk Efsaneleri, Türk Destanları ve Türk Hikâyeleri üzerinde durarak kendi kültürümüze ait değerler ön plana alınmaya çalışılmıştır. Böylece bir alt yapı sağlandıktan sonra Türk edebiyatının en değerli ürünlerinden olan Dede Korkut Hikâyeleri analiz edilmiştir. Çünkü Dede Korkut Hikâyeleri Türk toplumunun, kültürel yapısını, ahlaki ve değerler sistemini anlamak bakımından eşsiz bir hazinedir. Dede Korkut Hikâyelerinin analizinde özellikle geçmişten geleceğe iletilen mesajlar, kültürel kodlar, temalar, motifler ve karakterler üzerinde durulmuştur. Çalışmamızda son olarak Dede Korkut Hikâyelerinin mitoloji ile bağlantısına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main goal of human beings and the aim in his creation is grasping the truth. Utopia, myths, legends and stories that we have encountered since primitive times are the result of human beings' struggle to seek meaning and to find the truth. First, in our study, Farabi's“Census of Sciences”has been analyzed, for our goal is to put different presentations of truth forward basing them on Farabi's classification of sciences and on his framework. Our aim in doing this was to put one of our feet in Anatolia while the other one was going around the world. Hence, we have tried to put our own cultural values into the foreground highlighting Turkish utopia, myths, legends, sagas and stories. After laying such groundwork, Dede Korkut Stories, one of the most valuable works of Turkish literature, were analyzed because they are of an unrivaled nature in terms of identifying the cultural structure, morals and values of the Turkish society. In the analysis of the stories, messages sent from the past to the present, cultural codes, motifs and characters were especially emphasized. Finally, in our study, the mythological links in the Dede Korkut Stories have been provided.