1754 numaralı Çorum Şer'iyye siciline göre Çorum'da sosyal ve ekonomik hayat (1826-1838)
According to the Çorum Sharia court record numbered 1754 social and economic life in Çorum (1826-1838)
  1. Tez No: 454378
  2. Yazar: ESRA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DEMİRYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Şer'iyye sicillerini, toplumumuzun sosyal yapısını ortaya koyan belgeler olarak değerlendirebiliriz. Bu kayıtlar kaydedildikleri dönemin sosyal, kültürel ve hukuki durumu ile dönemin toplumunun ahlaki yapısı hakkında önemli bilgileri içerir. Şer'iyye sicillerinden yararlanılarak Osmanlı şehir yapısı ile alakalı genelleme ve tespitler yapılabilmektedir. Bu çalışmamızda 1754 numaralı Çorum Şer'iyye sicili esas alınarak Çorum şehrinin H.1242-1253/ M. 1826-1838 tarihleri arasındaki sosyal ve ekonomik durumu ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Araştırma sürecinde metinlerin transkripsiyonu ve tasniflemesi yapılmış ve bu doğrultuda Çorum'un sosyal ve ekonomik hayatı tasvir edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
We can evaluate The Sharia Court Records of Ottoman (Şer'iyye Sicilleri) as the documents that reveal the social structure of Ottoman society. Because these records contain significant knowledge about the social, cultural and judicial situation in the Ottoman Empire and the moral structure of people. By utilising from the Sharia Court Records, some generalisation and detection related to urbanization in Ottoman Empire could be made. With this study by taking the Çorum Sharia Court Records numbered 1754 into account, I intented to reveal the social, economic situation of the city of Çorum from 1826 to 1838. During our study, transcription of the text and classification were made the researcher tried to explain the social and economic situation of the city of Çorum during the period under question.