Merkezi bütçe vergi gelirlerinin Markov modeli ile tahmin edilmesi
Estimation of general budget tax revenues using Markov model
  1. Tez No: 454398
  2. Yazar: CAN MAVRUK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERSİN KIRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Maliye, Econometrics, Economics, Finance
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez çalışması örnek verinin davranışını analiz eder ve bir adımlı stokastik Markov zinciri modeli ile vergi gelirleri kalemlerinin gerçekleşme oranlarını tahmin eder. Bu amaçla Gelir İdaresi Başkanlığı 2000-2014 brüt yıllık verileri kullanılarak vergi gelirlerinin gerçekleşme olasılığı hesaplanmıştır. Her verginin gerçekleşme oranları için dört Markov modeli oluşturulmuştur. Her model için belirlenen sınıflar arası geçiş olasılıkları matrisleri oluşturularak 2016 yılı gerçekleşme olasılıkları tahmin edilmiştir. Gelirler başlangıç matrisi ve geçiş olasılıkları matrisinin çarpımı ile tahminlenmiştir. Tahminlerin limit matrisleri bulunmuştur. En iyi Markov modeli hata karelerinin ortalamasının hesaplanmasıyla bulunmuştur. Modellerin geçerliliği istatistiksel olarak test edilmiş ve sonuçlar karşılaştırılarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to describe the behavior of the sample data and to estimate the realization rates of tax revenues by one step stochastic Markov chain model. The realization rates of the tax revenues are calculated by using 2000-2014 gross annual data extracted from Turkish Revenue Administration. Four Markov models are constructed for the realization rates of every tax revenue. The realization probabilities for the year 2016 are predicted by constructing probability matrices of transitions between classes described for every model. Tax realization rates are also forecasted by the product of the initial probability matrix and transition probability matrix. Limiting matrix of forecasts are found. The best Markov model is found by estimating the sum of mean square errors for every model. Validity of the models are tested statistically. The results are compared and interpreted.