Taşınabilir iletişim ortamlarında hareketli ve etkileşimli infografikler
Animated and interactive infographics on mobile communication devices
- Tez No: 454399
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OYA TÜRE AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bilgi, çağlar boyunca insanoğlunun en temel ihtiyaçlarından birisi olmuştur. Gelişen iletişim teknolojileri ile birlikte bilgi genişleyerek her yerde ve herkese ulaşabilmektedir. Gün içinde yüzlerce bilgi ve mesajla karşı karşıya kalan bizler için, nitelikli ve anlaşılır bilgi büyük önem taşımaktadır. Bilgiyi nitelikli kılan farklı değişkenler vardır. Ancak bilginin anlaşılır ve akılda kalıcı olmasını sağlayan, bilginin evrensel tasarım ölçütleri dahilinde görselleştirilmesinden geçmektedir. İçinde bulunduğumuz çağın önemli uzmanlık alanlarından biri olan bilgilendirme tasarımının bu anlamda rolü oldukça önemlidir. Bilgilendirme tasarımının genel olarak en çok tercih edilen görselleştirme biçimi de infografikler olmaktadır. Bilginin görsellikle sunumu olarak infografikler uzun yıllar boyunca kitap, dergi, gazete, afiş vb gibi sabit ortamlarda yer almıştır. Ancak gelişen iletişim teknolojileri ile birlikte artık taşınabilir ortamlar olan akıllı telefonlar ve tablet bilgisayarlarda da hareketli ve etkileşimli bir biçimde yer almaktadırlar. Tez çalışmasının ilk bölümünde iletişim ve etkileşim kavramları ele alınmıştır. İkinci bölümde taşınabilir iletişim ortamlarının gelişimi ve günümüzdeki kullanımları araştırılmıştır.Tez çalışmasının üçüncü bölümünde ise önemli bir tasarım disiplini olarak bilgilendirme tasarımı, tanımı, tarihçesi, grafik tasarımla olan ilişkisi ve üretim alanları başlıkları dahilinde incelenmiştir. Tez çalışmasının dördüncü bölümünde infografiklerin tanımı, çeşitleri, günümüzde kullanılan biçimleri ve infografik tasarımında faydalanılan tasarım ilkeleri araştırılmıştır. Beşinci bölümde ise güncel örnekler üzerinden sabit, hareketli ve etkileşimli infografik örnekleri incelenmiştir. Tez çalışmasının altıncı ve son bölümünde de araştırma dahilinde elde edilen bilgiler doğrultusunda tablet bilgisayarlarda yer alacak ve bünyesinde hareketli ve etkileşimli infografikler barındıran örnek bir mobil uygulama tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Information has been one of the most primary needs of human beings throughout the ages. It expanded with developing of information technologies and its available in everywhere and for everyone. We are exposing to hundreds of information and messages during the day and its great importance for us finding qualified and comprehensible information. Information has different parameters which enables information qualified. However, for making information understandable and memorable, it have to visualise within universal design criteria. In this age, one of the most important speciality is information design. Therefore it has critical role for making information understandable and memorable. As visual presentation of information, most preferred format is infographics in information design. Infographics are took places in stable media, for example books, magazines, newspapers and posters. However, with developing communication technologies, infographics began to take place with animated and interactive manner in smartphones and tablet devices which named mobile communication devices. In first part of research, communication and interaction concepts were studied. In second part, developing and usability of mobile communication devices were studied. In thirth part of research, definition and history of information design, its relationship with graphic design, and it's production areas were researched. In fouth part of research, definition, kinds, current formats of infographics and design principles that using in design process of infographics were researched. In fifth part of research examples over the current stable, animated, and interactive infographics samples were examined. In the sixth and final part of the research, according to the information obtained within the research a sample mobile application which will take a place on tablet devices was designed which contains animated and interactive infographic