Yukarı kura havzasında doğal ortam koşulları ile Kafkas arı ırkının uyumu
Natural standards in the upper drawing religion and compatibility
  1. Tez No: 454424
  2. Yazar: EMİNE DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKAN BOZYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fiziki Coğrafya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Yukarı Kura havzası, Doğu Anadolu Bölgesinde Erzurum-Kars bölümünün sınırları içinde en kuzeyinde yer alır. Yukarı Kura Havzasının doğal ortamında Zoocoğrafya açısından relik ve endemik türler bulunmaktadır. Bu çalışma ile bu türlerden biri olan, Kafkas Arısının doğal yetişme ortamı Coğrafyanın araştırma prensiplerine uygun olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma alanının Jeomorfolojik özellikleri, iklim, bitki örtüsü çeşitliliği, nüfus yapısı, ekonomik faaliyetleri ile ilgili literatür taramasının yanı sıra arazi gözlemleri ve kurumlardan elde edilen veriler ile arıcılarla yapılan mülakat sonuçları materyal olarak kullanılmıştır. Zoocoğrafya'nın da Coğrafya'nın bir kolu olması ve doğrudan doğal ortam şartları ile ilgili olması bakımından bu çalışmada Kafkas arı ırkı araştırılarak Türkiye'de var oluşunun nedeni ortaya konulmuştur. Ayrıca Yukarı Kura Havzasının ekolojik dengesinin korunması, Kafkas Arı ırkının, bu coğrafi ortamda korunarak geliştirilmesine yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Upper Kura Basin is a part of Erzurum-Kars territory in the Eastern Anatolia Region. Upper Kura Basin, as habitat, contains/owes relic and epidemic species in terms of zoogeography. This study aims to investigate the natural habitat of Caucasian bee in accordance with academic research principles of geography. The study field was investigated by the help of literature, land observations, data from public institutions and interviews with beekeepers in terms of geomorphological features, climate, diversity of plantation, population and economical activities. And the obtained data above were used as material in this study. To determine/detect the effects of natural habitat on Caucasian bee, the study field was investigated know terms of geomorphological features, climate, the diversity of plantation not only in literature but also with extensive field observations and it was analysed and synthesized. The findings aims to contribute to Economical Geography of Turkey. Also, the study has suggestions about protecting ecological balance of Upper Kura Basin and how to improve Caucasian bee race with preserving it in its natural habitat. Literature study was done about geomorphologic, hydrographic, climatic and human features of the study field. The results were transformed into tables and maps in accordance with the findings and interpreted geographically.