Modern dönemde yeni kamusal alan arayışları
The search of new public sphere in modern era
  1. Tez No: 454423
  2. Yazar: HALİL BOZALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Modernlik, pek çok alanda olduğu gibi (düşüncede, ekonomide, toplum yapısında, siyasi örgütlenmelerde vs.) kamusal alanda da değişim ve dönüşüme neden olmuştur. Kamusal alanın söz konusu değişimi tarihsel olarak incelendiğinde, modern dönemde kamusal alan/özel alan ayrımının belirsizleştiği, kamusal insanın özel alana hapsolduğu görülür. Çok bilindik ifadeyle bu dönem kamusal insanın çöküşünü işaret eder. Günümüz dünyası ise alternatif kamusallıkların arayışıdır. Kamusal alanın tekrar nasıl aktif hale getirilebileceği, J. Habermas, R. Sennett ve H. Arendt'in görüşleri çerçevesinde analiz edilmiştir. Gelişen teknolojinin medya ve iletişim dünyasında sunduğu olanaklar, sanal kamusallığın olabilirliğini de tartışılabilir hale getirmiştir.
Özet (Çeviri)
Modernity, led to variation and transformation of the public sphere as observed in various fields (thought, economy, social structure and political organization, etc.). When the aforesaid transformation is historically examined, it is clear that the difference between the public sphere and private sphere is not distinct anymore and the public man is imprisoned within the private sphere in modern times. More explicitly, modernity refers to the fall of the public man. Our contemporary world is marked by the search of alternative publicity. This thesis analyzes how the public sphere can be activated again within the theories of J. Habermas, R. Sennett and H. Arendt. It concludes that the opportunities provided by the developing technology in the world of media and communication are included in the agenda of the possibility of virtual publicity.