Antakya ilçesi'nde (Hatay) çevre sorunları
District of Antioch (Hatay) environmental problems
- Tez No: 454440
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REŞAT GEÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Havanın, suyun, toprağın ve yaşadığımız doğal çevrenin canlı yaşamını tehlikeye düşürecek boyutta kirlenmesi ve bozulması olarak ifade edilen çevre sorunları, canlılar ve özellikle de insanlar üzerinde ciddi etkiler yaratmaktadır. Tüm canlıların yaşamını tehdit eden çevre sorunlarının temel sebepleri sorgulandığında, insani faktörlerin çevre sorunlarının oluşumunda etkili olduğu görülmektedir. Çevre sorunlarının oluşmasında birinci derecede rol oynayan insanın, sorunların çözümünde de en aktif rolü oynayacağı bilinen bir gerçektir. Çevrenin korunmasında önemli olan unsur, önce kirletip sonra temizlemek yerine kirletmeden temiz tutmayı başarabilmektir. Bu başarı, insanların çevre konusunda yeterince eğitilmesi, bilinçlendirilmesi ve duyarlılık kazandırılması ile mümkün olabilecektir. Çevre sorunlarını sadece insani faktörlerle sınırlandırmak doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Çünkü birtakım coğrafi unsurlar da çevre sorunlarına davetiye çıkarmaktadır. Söz konusu coğrafi unsurlar insanı faktörlerle bir araya geldiği zaman çözümü zor olan ve yaşamı tehlikeli boyutta etkileyen çevre sorunları ile karşı karşıya kalmaktayız. Bu kapsamda çalışma, çevre sorunlarına genel olarak değinmekte ve Antakya'nın coğrafi özellikleri bağlamında Antakya'da saptanan çevre sorunlarını incelemektedir.Çalışmanın sonucunda, çevre sorunlarının azaltılması/önlemesinde en etkiliyaklaşımın halkı bilinçlendirmek olduğu ve yerel otoritelerin (belediyeler vb.) bu konuda üstüne düşen görevleri yerine getirmesi gerektiğine değinilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Çevre Sorunları, İnsani Faktörler, Coğrafi Unsurlar,Antakya
Özet (Çeviri)
Environmental problems that endangers the natural system are defined as the degradation and pollution of air, water, soil and the living environment and they have serious impacts on all living creatures and human beings in particular. The main reasons behind the environmental problems threating the lives of all living creatures are anthropogenic factors. As it is well known, human beings would take the role for the solution of environmental problems as well as they are the prior factors cause such problems. The important point for the protection of environment is to keep the environment clean instead of cleaning after the pollution occurs. This will be possible by increasing the awareness level of people through environmental education. The causes of environmental problems should not be limited only with anthropogenic factors because some geographical characteristics may cause environmental problems as well. The problems, which are difficult to solve and have critical impacts on life emerge when both geographical characteristics and anthropogenic factors have affects. In this context, the research mainly discusses about the environmental problems with a special focus on the environmental problems of Antakya in the context of the geographical characteristics of the city. The study concludes that the most effective approach for decreasing/preventing environmental problems is increasing the public awareness. Herein, local entities such as municipalities should take the responsibility for educating the community. KEYWORDS: Environmental problems, anthropogenic factors, geographical characteristics, Antakya