Modern bir kamu denetim sistemi olarak Ombudsmanlık kavramı: Eleştiriler ve beklentiler üzerinden Türkiye deneyimi
The Ombudsman concepts as a modern public control system: Its critics and expectations in Turkey experience
- Tez No: 454456
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. HATİCE SEVGİ ZENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Günümüzde Dünya'da hemen hemen her alanda görülen değişim hareketleri kamu yönetimi ve kamu denetimi anlayışlarını da etkilemiştir. Yaşanan gelişmeler mevcut denetim anlayışlarında bir takım değişiklikleri ve yenilikleri gerekli kılmıştır. Demokratik hukuk devletlerinin gereği olan denetim kavramı temel hak ve özgürlüklerin korunması ve kamu faaliyetlerinin hukuk düzenine uygun olarak işlemesini sağlayan en önemli unsurlardan biridir. Ombudsmanlık sistemi 18. yüzyıldan bu yana Dünyanın birçok ülkesinde uygulanmaktadır. Ülkemizde 14.06.2012 tarihinde 6328 sayılı Kamu Denetçiliği Kurumu Kanunu (KDKK) ile yasal sürecini tamamlamıştır. Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) temel hak ve özgürlüklerin korunması amacı ile kamu denetiminin etkinliğinin arttırılması ve mevcut geleneksel denetim yöntemlerini tamamlayıcı modern bir denetim sistemi olarak 29 Mart 2013 tarihinden itibaren görev yapmaya başlamıştırBu kapsamda çalışmamızda; Türkiye'de bağımsızlık, tarafsızlık ve hakkaniyet ilkelerine dayanan Ombudsmanlık Kurumunun kamu yönetimine, hukukun üstünlüğüne, şeffaflığa, demokrasi ve insan haklarına yapacağı muhtemel katkılar ortaya konulmakta, Türk kamu yönetimi sistemi içerisindeki uygulanabilirliği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, changing trends can be seen in almost all fields in the world. This situation also affected comprehension of public administration and public scrutiny. Developments made essential a various numbers of changes and innovations in existing auditing approach. Auditing is one of an important factors to protect the fundamental rights and liberties of citizens and make process public services in order to law in democratic constituonal states. The system of Ombudsman is implementing in many countries in the world since from 18th century. İt has passed into law in 14 May 2012 as No. 6328 Institution of Obdusman Act. The Institution of Ombudsman started to work to protect cizitens fundemantal rights and liberties and complement existing traditional auditing methods as a modern system in 29 March 2013.The purpose of this study to show possible contribution of the Institution of Ombudsman based on independence, impartiality and rightness in Turkey to public administiration, human rights and democracy. The another target is also evaluate practicality of Institution of Ombudsman in Turkish public administration.