2005-2015 dönemi sosyal yardımlara sosyolojik bakış (Çiftlik örneği)
Socioological overview of social assistances applied in 2005-2015 term (A case study in Çiftlik)
- Tez No: 454460
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TALAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, Niğde iline bağlı Çiftlik ilçesinde ikamet eden vatandaşların, 2005-2015 döneminde uygulanan sosyal yardımlarla ilgili görüşlerinin alınmasına yer verilmiştir. Bu çalışmanın amacı, uygulanan sosyal yardımların yoksulluğu azaltma ya da ortadan kaldırma hususundaki etkisini ortaya koymaktır.Bu çalışmada, 4 farklı çalışma grubu ile nitel veri toplama yöntemlerinden görüşme yöntemi kullanılarak veri toplanmıştır. Bu gruplarda, toplam 116 kişi ile ayrı ayrı görüşme gerçekleştirilmiştir. Bu grupların seçimi araştırmanın temel sistematiğini oluşturmaktadır. Bu grupların seçim şeklinde her kesimin görüşüne yer verilmesi amaçlanmıştır. 1. Grup; araştırmanın konusu olan sosyal yardımlarla direkt bağlantılı olan kesimi temsil etmesi sebebiyle“Sosyal Yardım Alan Vatandaşlar”bu grubumuzu oluşturmaktadır. Bu grubumuza 15 açık uçlu soru yöneltilmiştir. 2. Grup; araştırmanın yine anahtar noktalarından birinde yer alan“Sosyal Yardım Çalışanları”bu grubumuzu oluşturmaktadır. Bu grubumuza 12 açık uçlu soru yöneltilmiştir. 3. Grup; sosyal yardım konusunda dışarıdan bir bakış açısı kazandıracağını düşündüğümüz“Sosyal Yardım Almayan Vatandaş”bu grubumuzu oluşturmaktadır. Bu grubumuza 17 açık uçlu soru yöneltilmiştir. 4. Grup; yardım alan veya almayan vatandaş ya da sosyal yardım alanında çalışanlar kadar sosyal yardımla ilgili görüşüne başvurulması gerektiğini düşündüğümüz“ Özel Sektör İşvereni”bu grubumuzu oluşturmaktadır. Bu grubumuza 16 açık uçlu soru yöneltilmiştir. Elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. İçerik analizi yapılırken kodlama süreci izlenmiştir. Veriler kodlara ve temalara göre düzenlenerek tanımlanmıştır.Yapılan görüşmeler ve kavramsal çerçeve birleştirildiğinde, ülkemizde uygulanan sosyal yardımlar, Çiftlik örneğinde bize göstermiştir ki yoksulluk varlığını devam ettirmektedir. Yoksulluğun ortadan kalkması ya da azaltılmasına maalesef sosyal yardımların katkısı beklenilen düzeyde olamamıştır. Bunun sebeplerine ilişkin çıkan sonuçlara bakıldığında ise; sosyal yardım anlayışındaki eksiklikler, uygulama bazlı eksiklikler ve yasal düzenlemelerde ki eksikler görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was mentioned that opinions of citizens who reside in Çiftlik, Niğde province about social assistances applied in 2005-2015 period. The purpose of this study is to investigate the effect of social assistance on the reduction or elimination of poverty. In this study, data were gathered using interview method from 4 different study groups. In these groups, a total of 116 people were interviewed separately. The choice of these groups constitutes the basic taxanomy of the research. It is aimed that each group's opinion should be included in the selection of these groups. Group 1;“Social Assistance Citizens”constitute this group because it represents the segment that is directly connected with social assistance which is the subject of the study. 15 open-ended questions were asked to this Group. Group 2;“Social Assistance Employees”constitutes this group which is also one of the key points of the research. 12 open-ended questions were asked to this Group. Group 3;“Social Citizen Citizen”constitute this group, which give us an outside perspective on social assistance. 17 open-ended questions were asked to this Group. Group 4;“Private sector employer”constitute this group. 16 open-ended questions were asked to this Group. Obtained data from the interview were analysed through content analysis method. The coding process was followed when analyzing the content. Data described according to codes and themes. When the interview rwsults and the conceptual framework are combined, it is shown to us that the social assistances applied in our country is continuing the existence of poverty. Unfortunately, the contribution of social assistance has not been at the expected level to reduce or eliminate poverty. The reasons of this result are deficiencies in the concept of social assistance, application-based deficiencies and lack of legal arrangements.