Ulucanlar kapalı cezaevi ve müzeye dönüşüm sürecinin analiz edilmesi
Ulucanlar closed prisons transformation to Ulucanlar analyzing the transition
  1. Tez No: 454479
  2. Yazar: GÖKHAN ÖZAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE PFEIFFER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzecilik, Sanat Tarihi, İç Mimari ve Dekorasyon, Museology, Art History, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Ulucanlar Cezaevi Müzesi, Kültür ve Sanat Merkezi, siyasi ve kültürel yönden Ankara'nın önemli mekanlarındandır. Kendine özgü mimari özellik gösteren bu mekan cezaevi olmadan önceki kullanım şekli ile cezaevi iken yatan kişiler, yaşanan olaylar ve cezaevinden müze ve kültür sanat merkezine dönüştürülmesi cezaevini önemli kılmaktadır. Bu tezde, Ulucanlar Kapalı Cezaevi'nin müze kültür ve sanat merkezine dönüştürülme çalışmalarının aşamaları, yapının cezaevi halindeki durumu ile müze ve kültür sanat merkezine dönüştürülen hali arasındaki benzerlikler ve farklılıklar, mekana gidilerek gözlenmiş olup, literatür taraması yapılarak detaylı olarak araştırılmıştır. Ulucanlar Kapalı Cezaevi'nin, Ulucanlar Cezaevi Müzesi Kültür ve Sanat Merkezine dönüşüm çalışmalarının nasıl yapıldığı tespit edebilmek için rölöve ve restorasyon projelerine ulaşılmaya çalışılmıştır. Projelere ulaşabilmek için ilgili yerlerle görüşmeler yapılmıştır. Görüşmeler sonucunda restorasyon çalışmalarına katkı sağlamış ilgili kurum ve kuruluşlardan restorasyon projesine ayrıca yapının restorasyon çalışmasına başlanmadan önceki halinin çekilen fotoğraflarına ulaşılmıştır. Çalışma alanında yapılan gözlemler ve çekilen fotoğraflar ile cezaevinin eski haline ait elde edilen fotoğrafları ve cezaevinde kalmış kişilerle yapılan görüşmeler karşılaştırıldığında Ulucanlar Kapalı Cezaevi'nin, Ulucanlar Cezaevi Müzesi Kültür ve Sanat Merkezine dönüştürülme çalışmalarında projenin aslına kısmen bağlı kalındığı, yapının kültürel miras açısından önemi düşünülmeden restore edildiği, mekanın bazı bölümlerinin cezaevi havasından çıkarıldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ulucanlar Prison Museum Cultural Art Center, is one of the important places in terms of politics and cultur in Ankara. Having a specific architecture, this place is important because ogitsusagebe for ebecoming a prisonand the persons been jailed, actions happened and its transformation from prison to museum and cultural art center. In this theses, Ulucanlar Closed Prison stransformation to museum cultural art center workssteps, the buildings condition when prison and its condition when transformed to museum and cultural art center is being compared by its similarities and dissimilarities with literature view with details by the observation by going to the place. The chart and restoration project have been tried to be reached to fix how the transformation of Ulucanlar Closed Prison was transformed to Ulucanlar Prison Museum Cultural Art Center. The meeting with several related places have been done to reach the project. Intheend of the meetings, with the relatedinstitutions that have been contributing the restorationwork, the restoration projectal so the buildings photos taken before the restoration work have been reached. When we compareobservations been done, and photos taken at the working area and the photos of the prison taken in the past and themeetings with the persons former lyimprisoned, we see that Ulucanlar Closed Prison hasnt been originally connected, and the buildings cultural heritage hasnt been importantly thought when restored, someparts of the building has been put out from the prisonstyle, has beenfixed.