The intangible within tangible: Conservation of architectural heritage as a locus of memory, the case of Ankara Ulucanlar prison
Somut olanın içerisindeki somut olmayan: Mimari mirasın bellek mahali olarak korunması, Ankara Ulucanlar cezaevi örneği
  1. Tez No: 705342
  2. Yazar: ZEYNEP KUTLU
  3. Danışmanlar: DR. NİMET ÖZGÖNÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 357
Özet
Mimari mirasın somut olmayan boyutuna odaklanan bu tez, miras alanlarının koruma süreçlerinde hafızanın nasıl korunacağı ve aktarılacağı sorusundan yola çıkmaktadır. Bu soruya yönelik bir sorgulama, fiziksel özelliklerinden ziyade bellek değeriyle öne çıkan 'hafıza mekânları' özelinde ayrı bir önem kazanır. Hafıza mekânları,“vicdan mekânları”olarak adlandırılan travmatik anılarla ilişkili kabullenmesi“zor miras”alanlarını da kapsar.“Hafıza mekânları”ve“vicdan mekânları”, kültürel miras çalışmalarında 21. yüzyılın başından itibaren ilgi konusu haline gelen nispeten yeni miras alanı kategorileridir. Bu çalışma, ilk olarak, hafıza kavramının önce kendisine ve daha sonra yer ve mimari mirasla olan ilişkisine dair kuramsal bir araştırma yürütür. Bu kuramsal araştırmaya dayanarak, özellikle mimari hafıza mekânlarını yorumlama ve koruma süreçlerinde sahip oldukları somut olmayan sembolik içerikleriyle birlikte bir“bellek mahali”olarak korunmasına yönelik, yere ilişkin hafızayı analiz etmek ve sürdürmek için uygun yöntemleri ve dikkate alınması gereken ilkeleri tanımlayan bir çerçeve sunar. Sonrasında, bir vicdan mekânı olan Ankara Ulucanlar Merkez Kapalı Cezaevi örneğinde, cezaevine ait toplanan hatıraları sunulan çerçevede tanımlanan yöntemler doğrultusunda inceler ve eski siyasi mahkûmların perspektifinden cezaevinin“genel bellek-imgesi”ni oluşturur. Bu imgenin kendisi anıların dağılımı ve yoğunluğuyla birlikte belirli yerlerin hafızalardaki süreklilik derinliğini görselleştirir ve grup için sembolik ağırlığı olan tekil kristalize olmuş bellek-imgelerini işaret eder; böylece, hapishanenin soyut sembolik içeriğini, fizikselliğiyle ilişkili olarak değerlendirmenin de bir aracı olarak ortaya çıkar.
Özet (Çeviri)
Focusing on the intangible dimension of built heritage, this thesis derives from the question of how to preserve and transmit memory in the conservation processes of heritage sites. An investigation into this question gains a particular gravity in heritage places signified with their memorial values rather than physical peculiarities, a.k.a. 'sites of memory'. Sites of memory also encompass 'sites of conscience', the 'difficult heritage' places associated with traumatic memories. Both are relatively recent categories of heritage that have been the subject of interest since the turn of the 21st century. This study primarily conducts a theoretical inquiry into memory in and of itself and then its association with place and architectural heritage. Based on this theoretical inquiry, it presents a framework, which defines analysis methods to be followed and principles to be considered in the interpretation and conservation processes of heritage sites, particularly 'sites of memory', in order to conserve them together with their intangible symbolic content as a 'locus of memory'. Further, in the case of Ankara Ulucanlar C. C. Prison as a 'site of conscience', the study analyzes the collected memories/recollections through methods defined within this framework and portrays the 'overall memory-image' of the prison from the perspective of former political prisoners. This image itself emerges as a means of assessing the intangible symbolic content of the prison in relation to its physicality by visualizing the distribution and intensity of memories, the durational depth of certain localities, and indicating singular crystallized memory-images having symbolic gravity for the group.