İnsan kaynakları yönetiminde şirket yöneticilerinin çalışanlarına uyguladığı mobbingin çalışanlar üzerindeki etkileri ve bu etkilerin giderilmesi
The effects of mobbing on staff applied by company managers to personnel in human resources management and elimination of these effects
  1. Tez No: 454545
  2. Yazar: EYÜP ÖZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR EMRE KURTULMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Mobbing kelimesi ilk kez, bir takım hayvanın ortak davranışını tanımlamak için kullanılmıştır. Bir süre sonra ise küçük yaşlardaki bir takım çocuğun, genellikle tek bir çocuğa karşı olan yıkıcı ve yıldırıcı hareketleri mobbing olarak nitelendirilmiştir. Mobbing kavramı 1980'lerden sonra özellikle çalışma hayatı ve eğitim alanında, paydaşların birbirleri üzerine baskı kurma, engelleme vb durumları gönüne alarak yapılan çalışmalar sonucunda ortaya atılmış bir kavramdır. Rekabetin hızla geliştiği bir dünyada, bireylerin ekip çalışmalarında dahi bir diğerinin önüne geçme çabası, diğerlerini engelleme, kendi görüşlerini etkili kılma amacıyla yaptıkları eylemlerin olumsuz bir yansımasıdır. Bu çalışmada, şirketlerde yaşanan mobbing olgusunun özellikle üst yöneticilerin altındaki elemanlarına uyguladığı mobbingin etkilerine, derecesine ve bu etkilerin giderilmesine, giderilmediği taktirde zararlarının boyutuna değinilmeye çalışılmış olup bir nebzede olsa bilimsel bir katkı da bulunulmaya çalışılmıştır. mobbing kavramının çalışma hayatında bireyleri nasıl olumsuz etkileyerek çalışma performanslarını düşürdüğü sorgulanmaktadır. Bunun için lojistik sektöründe faaliyet gösteren şirketlerden rastgele seçilen 10 bireyin mülakat tekniği uygulanarak verdiği görüşler doğrultusunda bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışmada, işyerinde mobbinge maruz kalan insanların çalışma isteklerinin ve performanslarının azaldığına ilişkin sonuçlara ulaşılmıştır. Bu sonuçların ortaya çıktığı şirketlerin sayısının artması durumunda ekonomiye etkilerine de değinilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
“Mobbing”has been used to define te mutual behaviour of some animals for the first time. After a while destructive and daunting behaviors of some kids against a kid have been characterized as mobbing. Mobbing is a definition that appeared as to prevent and making pressure on each other by stakeholders or co-workers especially in workplace and education field after 1980s. It is a negative reflection of actions carried out by individuals that to be the best in teamwork, in order to make their opinions more effective, in a world where competition is developing rapidly. In this study, the mobbing phenomenon experienced in companies, especially mobbing effects, ratings on the members under top managers, and eliminating of these effects, if not fixed, to the extent of losses are referred and tried to make a scientific contribution. It has been questioning how the concept of mobbing make a negative impact on individuals in workplace. Thus a study was conducted due to the opinions given by 10 randomly selected interviewees from companies applying the interview techniques in logistics field. In this study, it was investigated regarding to reduce of the working moods and performances of those who are exposed to mobbing, in workplace. On the other hand, it has been tried to mention of the effects on economy, if the number of companies increase which emerged of these results.