An assessment of academic reading and writing needs of undergraduate elt students
İngilizce öğretmenliği bölümü öğrencilerinin akademik okuma ve yazma dersi ihtiyaç değerlendirmesi
- Tez No: 454552
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENİSA MEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın amacı İstanbul, Türkiye'de bir vakıf üniversitesinin (kar amacı gütmeyen, özel) İngiliz Dili Eğitimi bölümü, birinci sınıfı programında bulunan bir dil geliştirme dersini (İleri Düzeyde Okuma ve Yazma Becerileri) incelemek ve değerlendirmektir. Çalışma aynı zamanda bu dersi alan öğrencilerin ihtiyaçlarını, dersin amaçları ve hedefleri; ders içeriği ve kullanılan materyaller; ders yönetimi; öğrencilerin değerlendirilmesi ve diğer derslerle ilişkisi başlıkları altında belirlemeyi hedeflemektedir. Bu çalışmaya İngiliz Dili Eğitimi bölümü, birinci sınıfta okumakta olan ve İleri Düzeyde Okuma ve Yazma Becerileri dersini alan 28 öğrenci katılmıştır. Veriler, nitel ve nicel öğrenci ders değerlendirme ve ihtiyaç analizi anketleri; açık uçlu sorular ve yansıtıcı metinler olarak üç farklı kaynak aracılığıyla toplanmıştır. Sonuçlar, dersin öğrenci ihtiyaçlarını yüksek oranda karşıladığını göstermiştir ve dersin geliştirilmesi amacıyla bazı çıkarımlar üzerine tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine and evaluate one of the language improvement courses (i.e Advanced Reading and Writing) at the Department of English Language Teaching (ELT) of a foundation (non-profit, private) university in Istanbul, Turkey. The study also attempts to identify the needs of the students taking this course with regard to five fundamental aspects, namely aims and objectives, course content and materials, course conduct, student assessment, and continuity and coherence among the courses. Twenty eight freshmen students who are currently enrolled in the ELT program and taking ELT 1011 Advanced Reading Writing I Course participated in the study. The data, both qualitative and quantitative, was collected through three different sources namely; questionnaires, open-ended questions and reflective essays. Results suggested that the needs of students were met by the course at a relatively high level, and the implications for the improvement of the course were discussed.