An Investigation into students academic and occupational English language needs at office management and secretarial studies departments of Niğde University's vocational colleges
Niğde Üniversitesi, meslek yüksekokullarındaki büro yönetimi ve sekreterlik bölümü öğrencilerinin, akademik ve mesleki İngilizce gereksinimlerine yönelik bir araştırma
- Tez No: 137628
- Danışmanlar: DR. WİLLİAM E. SNYDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET NİĞDE ÜNİVERSİTESİ MESLEKYÜKSEKOKULLARINDAKİ BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK BÖLÜMÜ ÖĞRENCİLERİNİN AKADEMİK VE MESLEKİ İNGİLİZCE GEREKSİNİMLERİNE YÖNELİK BİR ARAŞTIRMA Çelik, Serkan Yüksek Lisans, Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Tez Yöneticisi: Julie Mathews Aydınlı Ortak Tez Yöneticisi: Dr. William E. Snyder Haziran 2003 Bu çalışma Niğde Üniversitesi meslekyüksekokullanndaki büro yönetimi ve sekreterlik bölümüne kayıtlı olan öğrencilerin İngilizce gereksinimlerini araştırmıştır. Niğde Üniversitesinde büro yönetimi ve sekreterlik bölümü öğrencilerine yönelik olarak bir mesleki İngilizce dersi bulunmaktadır. Bu çalışma, mesleki İngilizce dersinin programının geliştirilmesi sürecine katkıda bulunmak amacıyla büro yönetimi ve sekreterlik böümü öğrencilerinin akademik ve mesleki İngilizce gereksinimlerini halen kayıtlı olan öğrencilerin, mezun durumdaki öğrencilerin, branş hocalarının, ve işverenlerin perspektiflerinden incelemeyi amaçlamıştır. Bu çalışma için, 196 halen kayıtlı bulunan öğrenciden, 39 mezun durumdaki öğrenciden, 35 branş hocasından, ve 32 işverenden, dört farklı anket aracığılıyla veritoplanmıştır. Anketlerin incelenmesinde frekans ve yüzde analizi, varyans analizi, Tukey testi, ve tek yönlü Ki-kare yöntemleri kullanılmıştır. Bu tezde, uygulanan ihtiyaç analizinin en önemli bulgusu, Niğde Üniversitesi meslek yüksekokullarındaki büro yönetimi ve sekreterlik bölümündeki mesleki İngilizce dersi için yeni bir programın gerekli olduğudur. Bu çalışma aynı zamanda, yeni ders programında, öğrencilerin öğrenme ihtiyaçlarının yanısıra hedef ihtiyaçlarının karşılanmasına da önem verilmesi gerektiğini ortaya çıkarmıştır. Öğrencilerin mesleki ve akademik başarıları için, karşılanmaları gerekli olan hedef ve öğrenme ihtiyaçları, dört temel dil becerisi altında incelenmiş, ve yeni ders programının içeriğini geliştirmek için somut önerilere dönüştürülmüştür. Ayrıca, yeni ders programının yazma ve dinleme becerilerine kıyasla okuma ve konuşma becerilerine daha fazla ağırlık vermesi gerektiğide çalışmanın bulguları arasındadır. Bununla birlikte, büro yönetimi ve sekreterlik alanıyla ilgili internetteki İngilizce okuma parçalarının dersin içeriğinde kullanılmalarının önemi konusunda çalışmaya katılan bütün grupların aynı görüşte olduğu gözlenmiştir. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN INVESTIGATION INTO STUDENTS' ACADEMIC AND OCCUPATIONAL ENGLISH LANGUAGE NEEDS AT OFFICE MANAGEMENT AND SECRETARIAL STUDIES DEPARTMENTS OF Nİ?DE UNIVERSITY'S VOCATIONAL COLLEGES Çelik, Serkan M.A., Department of Teaching English as a Foreign Language Supervisor: Julie Mathews Aydınlı Co-Supervisor: Dr. William E. Snyder June 2003 This study investigated the English language needs of the students enrolled in the office management and secretarial studies departments of Niğde University's vocational colleges. Niğde University provides its students at the office management and secretarial studies department with a vocational English course. This study aimed at finding out academic and occupational English language needs of office management and secretary students, from the perspectives of the currently enrolled students, former students, content teachers, and employers, in hopes of being able to make well-based curricular recommendations for vocational English course at office management and secretarial studies departments of Niğde University. mData were collected, via four different questionnaires, from 196 currently enrolled students, 39 former students, 35 content teachers, and 32 employers. The questionnaires were then analyzed using descriptive statistics, ANOVAs, £-tests, Tukey test, and one way chi-square tests. In this thesis, the main results of the needs assessment can be summarized as that a new curriculum is required for the vocational English course at the office management and secretarial studies departments of Niğde University's vocational colleges. This study also revealed that the new curriculum should attempt to meet students' target needs along with their learning needs. In this study, the target and learning needs that are essential for students' academic and occupational success were examined under four basic English language skills, and presented as suggestions in order to develop a new course curriculum. In addition, the results pointed out that the new course curriculum should focus more on improving students' reading and speaking skills compared to writing and listening skills. Respectively, all of the participant groups of the study agreed on the importance of using content-related reading materials from the internet. IV