Finansal kiralama sisteminde satış ve geri kiralama işlemleri
Sales and rental in financial leasing system
  1. Tez No: 454571
  2. Yazar: TAHİR AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Finans Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Günümüz dünyasında küreselleşmenin etkisiyle finans enstrümanlarına ulaşmanın önemi artmakta ve geleneksel finans sistemlerine alternatif oluşturabilecek finansman modellerine ihtiyaç duyulmaktadır. Finansal Kiralama (Leasing) yatırımcılar tarafından finansman kaynakları arasında tercih edilen önemli bir finansman modelidir. Sürekli gelişen teknoloji ve işletmelerin faaliyet gösterdikleri sektörlerde her geçen gün artan rekabet ortamı yatırımların finansman modeli seçiminde büyük önem taşımaktadır. Firmaların gelişmeleri ve karlılıkları ancak yatırımlarında tercih ettikleri doğru finansman seçimi ile mümkün olabilmektedir. İşletmelerin ihtiyaç duydukları finansman kaynaklarına kolay ulaşılabilmesi yatırımcıların uluslararası faaliyetlerdeki etkinliğini artırmaktadır. Tüm dünyada yatırımların orta vadeli finansmanında yaygın olarak kullanılan leasing, kuruluşların her geçen gün artan işletme sermayesi ihtiyaçlarını karşılamada büyük avantajlar sağlamaktadır. Türkiye'de finansal kiralama piyasasının gelişmesi özellikle büyüme potansiyelindeki işletmelerin, girişimcilerin ve rekabet gücü yüksek olan sektörlerin gelişmesine katkı sağlayacaktır. Bu aşamada finansal kiralama sisteminin ölçek ve sektör farkı gözetmeden şirketlerin sermaye yatırımlarına olumlu yansıması beklenmektedir. Bu çalışmada, finansal kiralama sistemi hakkında genel bilgiler yer verilmekte, dünyada ve Türkiye'de finansal kiralama sektörünün mevcut durumu anlatılmaktadır. Finansal kiralama sektöründe işletmeler tarafından sıklıkla tercih edilen“Satış ve Geri Kiralama”(Sale and Laseback) sisteminin yatırımcılara sağlamış olduğu avantajlar incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's world, with the influence of globalization, the importance of accessing financial instruments is increasing and financing models which can be an alternative to traditional financial systems are needed. Leasing is an important financing model chosen by investors among the financial sources. Continuously developing technologies and increasing competition in the sectors where businesses operate have a great importance in selecting the financing model of investments. Developments and profitability of firms are only possible with the correct financing choice that they prefer in their investments. The ability to easily access the financing sources that businesses need increases the effectiveness of international activities. Leasing, widely used in the medium term financing of investments all over the world, offers great advantages for the growing need for business capital. The development of the financial leasing market in Turkey will contribute particularly to the development of businesses with growth potential, entrepreneurs and sectors with high competitive power. At this point, it is expected that the financial leasing system will positively reflect on the capital investments of the companies without scale and sector difference. In this study, general information about the leasing system is given and the current situation of the leasing sector in the world and Turkey is explained. The advantages of the“Sale and Laseback”system, which is often preferred by businesses in the financial leasing sector, are examined.