Türev piyasalar ve risk yönetimi
Derivatives markets and risk management
  1. Tez No: 454572
  2. Yazar: ÜMİT TURA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Maliye, İşletme, Banking, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Finans Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Hızlı bir değişim sürecinin yaşandığı günümüzde, küreselleşmenin etkisiyle piyasalar dünya çapında çok hızlı ve dalgalı bir şekilde çalışmaya devam etmektedir. Bu dalgalanma piyasalarda çok ciddi riskleri ön plana çıkarmaktadır. Herhangi bir ülkede açıklanan veriler, herhangi bir bölgede yaşanan olaylar veya piyasalardaki risk algısı finans piyasalarını yüzeysel veya derinden etkilemektedir. Hayatta her an var olan risk, iş dünyasında da önem arz etmektedir. Bu etkiler özellikle döviz pariteleri, borsalar ve emtia fiyatları üzerinde görüldüğü için genel yapı itibariyle açıkta pozisyonu bulunan yatırımcılar ve dış ticaret işlemleri gerçekleştiren kurumlar şayet önlem almamışlarsa bu durumdan ciddi zarar görmektedir. Finansal piyasaların bir parçası olan türev piyasaların ve türev ürünlerin gelişmesiyle bu risklerden korunmak artık mümkün hale gelmekte ve risk yönetimiyle alakalı her geçen gün farklı yöntemler ortaya çıkmaktadır. Bu çalışma ile piyasalarda yaşanan dalgalanmaların neden olabileceği risklerin minimize edilebilmesi için risk yönetimi kapsamında türev ürünlerin kullanımı konusu anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In these days of rapid changes, due to the influence of globalization, markets continue to work very quickly and fluctuately in all over the world. This fluctuation poses very serious risks in these markets. The announced data in any country, events happening in any region or risk perception in the markets have a trivial or profound effect on the financial markets. The risk that exists at any moment in life is also important in business world. As these effects are especially seen on foreign currency parity, stock exchange, and commodity prices, investors with open position and institutions that carry out foreign trade transactions are seriously damaged if they do not take measures. With the development of derivatives markets and products, which are part of the financial markets, it is now possible to hedge against these risks and different methods are gradually emerging in terms of risk management. With this study, it is aimed to explain the use of derivative products in the context of risk management in order to minimize the risks that may be caused by fluctuations in the market.