Türk bankacılık sistemindeki iç denetim mevzuatının Amerikan bankacılık sistemindeki iç denetim mevzuatı ile karşılaştırılması
  1. Tez No: 454570
  2. Yazar: GAMZE ŞENAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VAHİT FERHAN BENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Finans Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günümüzde iç denetim fonksiyonu hem bankaların hem de kamu ve özel sektörde yer alan kuruluşlar için çok önemli bir unsur haline gelmeye başlamıştır. 2000'li yıllardan beri yaşanan krizler ve değişen mevzuatlar ile iç denetim günümüzün mesleği haline gelmiş ve kurumlar tarafından önem verilen bir faaliyet olmaya başlamıştır. İç denetimin ABD gibi gelişmiş bir ülkeden yaygınlaşarak mevzuat ve standartlarının ülkemizde de uygulanıyor olmasından dolayı tezin amacı da, Türkiye ve ABD iç denetim mevzuatının kıyaslanarak incelenmesi olmuştur. Dört ana bölümden oluşan bu tez çalışmasında, iç denetimin kavramsal yapısı, ABD bankacılığındaki iç denetim mevzuatı ve Türk bankacılığındaki iç denetim mevzuatı araştırılmış, iç denetimin kurumlara ve bankalara olan etkileri incelenmiştir. Son bölümde tezin ana konusu olan Türk ve ABD bankacılık sistemindeki mevzuatın, işleyişin benzer ve farklı yönleri ele alınmış olup hem Türkiye hem de ABD için vaka çalışmaları ile iç denetimin rolü üzerinde durulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the functions of internal audit is being an important element in both government and private sector. From on twentieth century, auditing has been become an important sector for companies with the reasons of financial crisis and the new legislations which result with companies give more importance on audit Department. In this thesis, the reason of examining on Turkey's internal audit legislation with comparison to the United States is that the standarts and the legislations of audit are spread over from the United States to developing ones as Turkey. Thesis consist of four parts which is examined respectively examined conceptual structure of the internal audit in The United States and Turkey then examined the effects in institutions and their impact on banks. In the last part of the thesis, it is discussed the different aspects of the internal audit legislation functioning for both Turkey and the United States by examined case studies.