Fiğ+tahıl karışımları için en uygun karışım oranları ve biçim zamanlarının belirlenmesi
  1. Tez No: 45465
  2. Yazar: MUSTAFA TAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YUNUS SERİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Fiğlerde yatma, üretimi zorlaştıran önemli bir problemdir. Bu nedenle fiğlerin tahıllarla karışık olarak ekilmesi tavsiye edilir. Bu çalışmada adi fiğin iki çeşidi (Karaelçi ve Kubilay-82) ile arpa ve yulaftan oluşan karışımlara 5 karışım oram (100:0, 75:25, 50:50, 25:75 ve 0:100 fiğ: tahıl) ve 3 biçim zamanı (tahılların karınlanma, çiçeklerime ve süt. olum) uygulanmıştır. Erzurum sulu şartlarında, 1992 ve 1993 yıllarında yürütülen bu çalışmadan ortalama olarak elde edilen sonuçlar aşağıda özetlenmiştir ? Genellikle yalnız ekilen tahılların ot verimi, yalnız ekilen fiğlerin ise ot kalitesi yüksek olmuştur. Yalnız ekimler hariç tutulursa en yüksek kuru ot verimleri: süt. olum devresinde biçilen % 75-50 Karaelçi + % 25-50 arpa ile % 25 Kubilay-82 + % 75 yulaf karışımlarından alınmıştır. Ham protein verimleri arasında en yüksek değer (68.2 kg/da) 75:25 oranında ekilen ve süt olum devresinde biçilen Karaelçi+arpa karışımında belirlenmiştir. En yüksek ham protein, K, Ca, Mg ve P oranları yalnız ekilen fiğlerde veya fiğ oranı yüksek olan ve erken devrelerde biçilen karışımlarda belirlenirken, en yüksek selüloz ve tetani (K:Ca+Mg) oranları tahılların saf ekimlerinde ve son devredeki biçimlerinde bulunmuştur. Elde edilen bu sonuçlara göre; yüksek ot verimi ve kalitesi için Karaelçi adi fiğ çeşidi ile arpa karışımı 75:25 oranında karıştırılmalı ve tahılın süt olum döneminde biçilmelidir.
Özet (Çeviri)
İl SUMMARY Lodging is an important problem in vetch husbandry. Therefore, mixed- intercropping of vetohs with a cereal species is recommended. Hay yield was investigated in relation to five vetch: barley or vetch: oats mixture ratios (100:0, 75:25, 50:50, 25:75 and 0:100) at 3 cutting stages (at boot, an thesis and milk-dough stages of cereals) using two common vetch cultivars (Karaelçi and Kubilay-82) under irrigated conditions of Erzurum in 1992 and 1993. Generally, high hay yields were obtained from pure cereal stands and high hay quality from pure vetch stands. Except from pure sowing the highest hay yields were obtained from 75-50 % Karaelçi + 25-50 % barley and 25 % Kubilay-82 + 75 % oats at milk-dough stage. The highest crude protein yield (68.2 kg/da) was obtained from 75:25 Karaelçi+barley mixture at mi]k-dough stage. The highest crude protein, K, Ca, Mg and P contents were obtained from pure stands of vetchs or vetch dominated stands especially at early cutting stages. But high cellulose contents and the grass tetany values (K:Ca+Mg) were obtained from pure cereal stands especially at late cutting stages. Therefore, raixed-intercropping with barley of ev. Karaelçi at 75:25 ratio, recommended and cutting should be done at milk-dough stage for high hay yield and quality.