Kişiye özgü (İdiosinkratik) anlaşmaların çalışanı elde tutmaya etkisi ve bir araştırma
The effect of idiosyncratic deals on employee retention and a research
  1. Tez No: 454655
  2. Yazar: YAREN ZENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Çalışmada kişiye özgü (idiosinkratik) anlaşmaların çalışanı elde tutma üzerindeki etkisi yazılım sektöründe yapılan bir araştırma ile ölçülmeye çalışılmıştır. Bu doğrultuda kişiye özgü anlaşmaların alt boyutları olan; görev ve iş sorumlulukları, program esnekliği, lokasyon esnekliği, finansal teşviklerin çalışanı elde tutmaya etkisi ve ayrıca demografik özelliklerin kişiye özgü anlaşmalar ve çalışanı elde tutma ile ilişkisi incelenmiştir. Örneklem grubunu İstanbul ili sınırlarında faaliyet gösteren yazılım firmalarında görev yapan 200 kişi oluşturmaktadır. Araştırma, anket yöntemi kullanılarak yürütülmüştür. Katılımcılara demografik özellikler, çalışanı elde tutma ve kişiye özgü anlaşmalar ile ilgili ölçeklerin yer aldığı üç bölümden oluşan anket formu uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizi SPSS Statistics 17.0 programı ile gerçekleştirilmiştir. Normal dağılıma uygun olduğu saptanan verilerden yararlanarak sosyo-demografik ölçümler, güvenilirlik analizi, frekans analizi, faktör analizi, korelasyon, regresyon analizleri, T testi ve anova testi uygulanmıştır. Çalışma sonucunda kişiye özgü anlaşmaların ve kişiye özgü anlaşmaların alt boyutlarının çalışanı elde tutmaya etki ettiği saptanmıştır. Kişiye özgü anlaşma algılarının; medeni durum, yaş ve çalışanların işletmede yer aldıkları pozisyon değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği; cinsiyet ve eğitim durumu değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermediği sonuçlarına ulaşılmıştır. Ayrıca araştırma sonuçlarına göre çalışanı elde tutma algılarının ise cinsiyet, medeni durum, yaş ve çalışanların işletmede yer aldıkları pozisyon değişkenlerine göre farklılık gösterdiği; fakat eğitim durumu değişkenine göre anlamlı farklılık göstermediği saptanmıştır. Anahtar Kelimeler : KiĢiye Özgü (Ġdiosinkratik) AnlaĢmalar, ÇalıĢanı Elde Tutma
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate effects of idiosyncratic deals on employee retention. The research was conducted with employees who work in software sector. Accordingly, effects of dimensions of idiosyncratic deals; task and work responsibilities, schedule flexibility, location flexibility and financial incentives on employee retention and moreover how demographic features effect i-deals and also employee retention was looked into. Sample group consisted of 200 employees who work in firms that taking place in software sector in İstanbul. The investigation was carried out by using survey method. The survey was formed from three part which are demographic, idiosyncratic deals and employee retention questionnaires. The data set that acquired from surveys was analyzed by using SPSS 17.0 statistical package program. Distribution of data was normal so socio-demographic measurements, reliability analysis, frequency analysis, factor analysis, correlation and regression analysis, T Test, Anova were used. The result of the study, idiosyncratic deals has effects on employee retention. Employee's perception of I-deals was found to vary depending on their marital status, age, position that they work in variables; on the other hand does not vary depending on sex, educational background variable. Besides, employee's perception of employee retention was found to vary depending on sex, age, marital status and position that they work in variables; but does not vary depending on educational background variable. Keywords : Idiosyncratic Deals, I-Deals, Employee Retention