Kişiye özgü ayak ortezinin tasarımı, sonlu elemanlar yöntemi ile analizi ve üretimi
Design, analyze with finite element method and production of custom foot orthosis
- Tez No: 618460
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERAT BARIŞ BULDUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Ayak sağlığı, günlük yaşamda konfor düzeyini doğrudan etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Vücut ağırlığının bir sonucu olarak ayak tabanında oluşan basıncın mümkün olduğunca homojen bir şekilde dağılması sağlanmalıdır. Aksi takdirde ayak tabanında oluşan yüksek basınç noktaları birçok farklı ayak rahatsızlığına yol açabilmektedir. Ayak ortezleri, çeşitli ayak rahatsızlıklarının giderilmesi ve ayak altında oluşan yüksek basınç noktalarının dağıtılması amacıyla kullanılan bir materyaldir. Bu materyal, kişiye özgü ve seri üretim olmak üzere temelde iki farklı üretim yöntemi ile elde edilebilmektedir. Her bireyin farklı ayak anatomik yapısına sahip olmasından dolayı seri üretim ile elde edilen ayak ortezleri, ayak altında oluşan basıncı dağıtmada kişiye özgü üretilen ayak ortezlerine nazaran yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle bu tez çalışmasında kişiye özgü ayak ortezi tasarımı ve üretimi gerçekleştirilerek ayak altında var olan yüksek basınç noktalarının dağıtılması ve sönümlenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda öncelikle pedografi, pedobarografi ve 3 boyutlu tarama yöntemleri kullanılarak kişinin ayak tabanındaki basınç dağılımı ve yapısal özellikleri tespit edilmiştir. Daha sonra bu veriler göz ününde bulundurularak kişiye özgü ayak ortezinin modellenmesi, ilgili tasarım programları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen model ile ayak ortezi üretiminde kullanılabilecek üç farklı malzemenin yüksek basıncı dağıtabilme performansları sonlu elemanlar yöntemi ile karşılaştırılmıştır. Karşılaştırılması yapılan Ninjaflex, Filaflex ve Cheetah malzemeleri arasında ayak tabanındaki yüksek basınç noktalarını en iyi sönümleyebilen malzemenin Ninjaflex olduğu belirlenmiştir. Bu nedenle ayak ortezinin üretimi, Ninjaflex malzemesi kullanılarak günümüzde oldukça popüler olan eklemeli üretim yöntemlerinden eriyik yığma modelleme ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Foot health; it is one of the most important factors that directly affect the comfort level in daily life. As a result of body weight, the pressure created on the soles of the foot should be distributed as homogeneously as possible. Otherwise, high pressure points on the sole of the foot can cause many different foot disorders. Foot orthosis are a material used to eliminate various foot disorders and to distribute high pressure points under the foot. The production of this material can be achieved by two different methods: custom and mass production. Because each custom has a different foot anatomical structure, foot orthosis obtained by mass production are inadequate in distributing the pressure created under the foot compared to the custom foot orthosis produced. Therefore, in this thesis, it is aimed to design and manufacture the custom foot orthosis and to distribute and reduce the existing high pressure points under the foot. For this purpose, firstly the pressure distribution and structural characteristics of the person's foot were determined by using pedography, pedobarography and 3D scanning methods. Then, considering these data, modeling of the custom foot orthosis was performed by using appropriate design programs. Using the obtained model, high pressure distributing performances of three different materials which can be used in foot orthosis production were compared with finite element method. Among the comparable Ninjaflex, Filaflex and Cheetah materials, Ninjaflex was the best material to absorb high pressure points on the sole of the foot. Therefore, the production of foot orthosis; it has been realized by using fused deposition modeling which is one of the most popular additive production methods using Ninjaflex material.