Sağlık Bakanlığına bağlı dal hastanelerinde birim maliyet analizi: Denizli Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi örneği
Unit cost analysis in branch hospitals Ministry of Health: Example of Denizli Oral and Dental Health Hospital
- Tez No: 454785
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ SAYGILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Maliye, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Finance, Health Care Management
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Sağlık kurumlarında diş merkezlerinin işleyişi diğer kurumlara göre oldukça farklıdır. Diş hastanesinin yapısı, kullanılan aletler, çalışma düzeni, mali yapısı oldukça özgündür. Kadro unvan yapıları da diğer sağlık kurumlarına göre farklıdır. Bu çalışmada sağlık kavramı, maliyet analizi teorik olarak açıklanmıştır. Diş hastanelerinin yapıları kadro, unvan, kullanılan araç-gereçler tanıtılmıştır. Türkiye'de diş sağlığı hakkında istatistiksel verilerle diş sağlığı ve önemi açıklanmıştır. Denizli Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi 2015 yılı mali verileri incelenmiş maliyet analizi çıkartılmıştır. Bu dağılıma göre hastane maliyet tabloları üç ana dağılıma tabi tutulmuştur. Birinci dağılımda esas gelir getiren birimler olan diş üniteleri incelenmiş, ikinci dağılımda yardımcı üretim merkezleri incelenmiş ve hasta başı maliyetler çıkarılmıştır. Üçüncü dağılım verileri birim zamanda hasta başı maliyet verileri birim zamanda yüklenen mali tablolar klinik başı incelenmiştir. Çalışma donunda Denizli Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi'nin karlılığı belirlenmiş ve yüklenmiştir. Bu uygulama yapılırken teorik bölümlerinde literatür taraması yapılmıştır. Maliyet analizinin çıkarıldığı bölümde HBYS (Hastane Bilgi Yönetim Sistemi) yazılımından, muhasebe, mutemetlik ve faturalama biriminin verilerinden ve çalışmaların yapıldığı birim çalışanları ile yapılan yazılı başvuru sonunda sözlü görüşmelerden yararlanılmıştır. Anahtar Kelimeler : Sağlık Kurumları, Maliyet Analizi, Diş Hastanesi, Diş Hastaneleri Mali Yapısı
Özet (Çeviri)
Operation of dental centers in health institutions is quite different compared to other institutions. The structure of the dental hospital, instruments used, in working order, the financial structure is quite unique. Roster title structure is different than other health care institutions. In this study, the concept of health, cost analysis is described theoretically. the structure of the dental hospital staff, title, used tools were introduced. statistical data on dental health in Turkey and explained the importance of teeth. Denizli Oral and Dental Health Hospital 2015 cost analysis examined the financial data has been removed. According to this distribution hospital cost statements are subject to three main distribution. The first distribution was examined in the dental unit is mainly revenue-generating units, examined the second co-production centers and distribution costs per patient were removed. Third distribution data per unit time per patient cost data downloaded per unit time the financial statements were examined clinically. Work on the profitability of the donor Denizli Oral and Dental Health Hospital were identified and installed. This application is made in the literature while the theoretical part. Cost analysis issued as part of the HBYS (hospital information management system) software, accounting, fiduciary and billing unit of data and application software made by employees of the department where the study was used at the end of the oral proceedings. KeyWords : Health Institutions, Cost Analysis, Dental Hospital, Dental Hospital Financial Structure