Paul Weiss'ta yaşanmış ve yazılmış tarih üzerine bir inceleme
A study on the lived and written history in Paul Weiss
  1. Tez No: 454812
  2. Yazar: NAGİHAN BOZDOĞAN LEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TALİP KABADAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Ünlü Amerikalı düşünür Paul Weiss'ın yaşanmış ve yazılmış tarih olarak nitelendirdiği ve tarihe ilişkin yapmış olduğu bu ikili ayrım Tarih Felsefesi alanında çok göz ardı edilen ya da neredeyse hiç bilinmeyen bir yandır.Tarihin babası Herodotos'tan beri tarih sözcüğünün geçmiş olarak tarih(res gestae) ve geçmişin bir açıklaması olarak tarih(historia rerum gestarum)anlayışının sanki Paul Weiss tarafından yaşanmış ve yazılmış tarih olarak ifade edildiği görülmektedir.Bu tezde Tarih Felsefesinin en önemli problemlerinden biri olan tarihsel bilginin nasıl olanaklı olduğu sorununa Paul Weiss'ın yaptığı bu ikili ayrımdan hareketle yanıt getirilmeye çalışılacaktır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Tarih, Bilgi Alanı Olarak Tarih, Varlık Alanı Olarak Tarih, Tarih Felsefesi, Eleştirel Tarih Felsefesi
Özet (Çeviri)
There are two meanings of the word history: history as the past (res gestae) and history as a description of past (historia rerum gestarum). The first one is called“History as Ontology”and the second one is called“History as Epistemology ”. Besides, the second one is built on the first one. This thesis aims to spell out the famous philosopher Paul Weiss's thoughts about history and philosophy of history. According to Weiss, when history, refers to the history as a science, it is called“the written history”when referring past just as happened things and lived human activities it is called“the lived history”. While looking for answers to the question“what is history”here, in this study, we will also try to show how little we know about Paul Weiss and his ideas about history. KEYWORDS: History, History as epistemology, History as ontology, Philosophy of History, Critical Philosophy of History