Polikistik over sendromu hastalarında nesfatin-1 düzeyleri ve metabolik sendromla ilişkili parametreler
Nesfatin-1 levels and metabolic parameters in polycystic ovary syndrome patients
  1. Tez No: 454971
  2. Yazar: ESRA ALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UZAY GÖRMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Hipotalamusta ve vücudun çeşitli bölgelerinde sentezlenerek gıda alımının düzenlenmesinde rol oynayan yeni keşfedilmiş bir hormon olan nesfatin-1'in yumurtalık fonksiyonları üzerine de etkili olduğu düşünülmektedir. Biz çalışmamızda üreme çağındaki kadınlarda sık görülen, obeziteye eğilim yaratan, aynı zamanda yumurtalık fonksiyonlarıyla ilgili bir sendrom olan polikistik over sendromunda bu yeni hormonun düzeylerinde izlenebilecek değişiklikleri metabolik parametrelerle beraber değerlendirmeyi amaçladık. Çalışma grubumuza İstanbul Bilim Üniversitesi Avrupa Florence Nightingale Hastanesi Araştırma ve Uygulama Merkezi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği'ne başvuran 18-45 yaş arasındaki PCOS teşhisi alan 55 hasta ve 35 sağlıklı kadın dahil edildi. Tüm çalışma grubu bireylerinden adetin 3-4. gününde kan alınarak Lüteinize hormon, Folikül stimüle edici hormon, serbest testosteron, Dihidroepiandrostenedion sülfat, İnsulin, Açlık kan şekeri, Yüksek dansiteli lipoprotein, Düşük dansiteli lipoprotein, Trigliserid, Seks hormonu bağlayıcı globülin ölçümleri yapıldı; Homeostatik model değerlendirme-İnsülin direnci değeri hesaplandı. Nesfatin-1 düzeyleri ELISA yöntemiyle ölçüldü. Sonuçta; PCOS'lu kadınlarda kontrol grubuna göre nesfatin-1 düzeylerinin daha düşük olduğu belirlense de bunun hasta grubunda BMI değerlerinin yüksek olmasından kaynaklanabileceği göz önünde bulundurulup tüm gruplar BMI'ye göre alt gruplara ayırılarak karşılaştırıldı; bunun sonucunda hastalık durumundaki nesfatin-1 düşmelerinin BMI'den bağımsız olduğu izlenimi edinilse de kesin sonuçlara varılabilmesi için bu alt grupların genişletilmesi gerektiği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Nesfatin-1 is hormon synthesized in hypothalamus and several other specific organs regulating eating habits, appetite and is thought to be related to ovarian functions. In our study, we aimed to evaluate nesfatin-1 levels with the other metabolic parameters in the polycystic ovary syndrome, a condition that is known to be related to both ovarian functions and obesity. Study subjects were chosen from the women who applied to the Obstetrics and Gynecology Department of Istanbul Bilim University Avrupa Florence Nightingale Hospital. Thirty-five healthy control subjects and 55 PCOS patients were included. Blood samples were obtained in the 3rd-4th days of the menstrual cycle. Luteinizing hormone, Follicle-stimulating hormone, Free testosterone, Dehydroepiandrosterone sulfate, Insulin, Fasting blood glucose, High density lipoprotein, Low density lipoprotein, Triglycerides, Sex hormone binding globulin levels were measured; homeostatic model assessment - insulin resistance value was calculated. Nesfatin-1 levels were measured by a competetive inhibition ELISA method. Due to our results, PCOS patients were having lower nesfatin- 1 levels compared to the control group. This was thought to be related to the BMI difference between patient and control groups, so the groups were divided into subgroups according to their BMI intervals; after all, although the nesfatin-1 results were seemed to be independent of the BMI, we emphasize the necessity of the repetition of similar study with larger subgroups.