Doğum eylemini gerçekleştiren annelerin ve doğuma eşlik eden babaların kaygı düzeyleri
Maternal performing birth act and fathers accompanied by birth anxiety levels
- Tez No: 454970
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY GÖRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Anne ve babalar gebelik döneminden başlayarak doğum ve bakım süreçlerinde çeşitli nedenlerden kaygı duyabilirler. Kaygının derecesi arttıkça anne ve babalar çocuklarının bakım gereksinimini karşılamakta zorlanırlar. Amaç: Araştırma doğum yapan ve doğuma eşlik eden babaların kaygı düzeylerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı. Gereç ve Yöntem: Araştırma İstanbul'da bulunan özel bir klinikte 02.05.2016-02.08.2016 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Evreni kliniğe başvuran 58 anne ve 58 baba oluşturdu. Örneklem seçimine gidilmedi. Bu çalışma araştırmaya katılmayı kabul eden 50 anne ve 50 baba ile yürütüldü. Veriler kurum izni ve etik kurul onayı alınarak anket formu ve“Cambridge Kaygı Ölçeği”ile toplandı. Veriler SPSS 16.0 programı kullanılarak değerlendirildi. Bulgular: Annelerin %44'ü 26-30 yaş, babaların %40'ı 31-35 yaş aralığında, anne ve babaların çoğunluğunun üniversite mezunu, annelerin %80'inin çalıştığı,%58'inin 1-5 yıllık evli olduğu,%38'inin ekonomik durumunun orta olduğu belirlendi. Annelerin %58'inin ilk gebeliği, anne ve babaların yarısının doğum öncesi eğitim aldığı, tamamına yakınının ebeveynliğe hazır hissettiği görüldü.
Özet (Çeviri)
Starting from the gestation period, parents may feel worried about the birth and care processes for various reasons. As the level of worry increases, parents have difficulty in meeting the care needs of their children. Objective: The study was conducted as a descriptive study to determine the level of worry of the delivering mothers and the fathers accompanying the delivery. Materials and Methods: The study was conducted between the dates of May 2nd, 2016 and August 2nd, 2016 in a private clinic in Istanbul. The research population consisted of 58 mothers and 58 fathers who applied to the clinic. No selection was made in the sample. This study was conducted with 50 mothers and 50 fathers who agreed to participate in the survey. The data were collected using a questionnaire form and the Cambridge Worry Scale, upon obtaining the approval of the institution and the approval of the ethics committee. Data were analyzed using SPSS 16.0 software. Findings: It was found that 44% of the mothers participating in the study were in the age of 26-30 years, 40% of the fathers were in the age range of 31-35, the majority of the parents were university graduates, 80% of the mothers were employed, 58% had been married for 1 to 5 years, and 38% had a moderate economic level. It was observed that 58% of mothers were experiencing their first pregnancy, half of the parents had received prenatal education, and almost all of the participants felt ready to become a parent.