Normospermi ve astenospermi olgularında PLC zeta'nın fertilizasyondaki etkisi
The effect of PLC zeta in fertilization on normospermia and asthenospermia cases
  1. Tez No: 454980
  2. Yazar: NARİN AHMETOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN HÜRDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Memeli yumurtası, ovulasyondan sonra mayoz bölünmenin II. evresinde metafaz safhasında duraklama dönemine girer.Fertilizasyon esnasında spermatozoon yumurta aktivasyonu için gerekli olan intrasellüler Ca+2 salınımını uyarır.Fosfolipaz C zeta, sperm kökenli oosit aktivatör faktör olarak önümüze çıkar. Aynı zamanda potansiyel erkek infertilite biyoişaretçisi özelliği taşımaktadır.Memelilerde PLC zeta'nın, spermatogenezis gelişimi boyunca anlatımı olmaktadır.PLC zeta, spermatozoonun başında perinükleer teka kısmında yerleşmiştir ve ooplazmaya fertilizasyon esnasında salınmaktadır.PLC zeta fonksiyonundaki bozuklukların erkek infertilitesine sebep olabileceği ileri sürülmektedir.PLC zeta'nın anormal yerleşim gösterdiği spermatozoonlar ile oositi aktive edememektedir. Bu çalışmada, normospermi (n=20) ve astenospermi (n=20) grupları arasında PLC zeta'nın yerleşimleri immünohistokimya ve immünofloresan yöntemleri kullanılarak incenmiştir.Bunlara ek olarak, normospermi ve astenospermi grupları arasında ultrastrüktürel farklılıklar geçirimli elektorun mikroskobu (TEM) yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Bu çalışmanın sonucunda, ultrastrüktürel olarak baş ve kuyrukta anomalilerin olduğu görülen astenospermi örneklerinde, PLC zeta dağılımının normospermi grubuna göre baş ve post-akrozomal bölgelerde azaldığı belirlendi. Sonuç olarak, PLC zeta molekülün motilite eksikliğine bağlı olarak infertilite gösteren bireylerdeki fertilizasyonda oosit aktivasyonunda rolünün olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Mammalian eggs are ovulated and arrested at second meiotic division of the metaphase stage. Upon fertilization, the spermatozoon triggers persistent intracellular calcium oscillation, that are required for egg activation.Phospholipase C zeta, is a sperm-borne that appears as oocyte activating factor.A potential biomarker of human male infertility. During spermatogenesis development PLC zeta expression occurs. PLC zeta is located in spermatozoon's head in perinuclear theca and its release into the ooplasm during fertilization. It can be suggested that certain types of male infertility are due to a defect in PLC zeta function. Spermatozoa that show abnormal localization pattern of PLC zeta are not able to activate oocyte. In this study investigated PLC zeta localization in normospermia (n=20) and asthenospermia (n=20) groups using immunohistochemistry and immunoflorescence methods. Additionally, we used transmission electron microscopy (TEM) to show ultrastructural differences in between the normospermia and asthenospermia groups. As a result of this study, asthenospermic group samples where the head and tail showed abnormalities compared with normospermic group samples with PLC zeta a decrease in PLC zeta localization was determined in the head and post-acrosomal region. In conclusion, It can be suggested that PLC zeta plays a role in activating oocyte fertilization in patients with infertility problems who have motility deficiency.