Sperm kriyoprezervasyonunun erkek infertilitesinde CatSper iyon kanal ekspresyonları üzerine etkilerinin immunofloresan yöntem uygulanarak incelenmesi
  1. Tez No: 658355
  2. Yazar: NERGİS ÖZLEM KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY İREZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
CatSper membran kanalları, katyon kanalları olarak spermin kemotaksis hareketi, kapasitasyonu ve akrozom reaksiyonu dahil olarak fizyolojisinde önemli bir yer almaktadır. Katyon kanallarının infertil erkeklerde dağılımı konusunda insan çalışması bulunmamaktadır. Ayrıca sperm dondurma işleminin sperm DNA yapısı üzerine olumsuz etkilerinden söz edilmektedir, ancak kriyoprezervasyon işleminin CatSper kanal proteinleri üzerine etkileri konusunda da literatürde bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada, oligoastenozoospermi, astenoteratozoospermi, teratozoospermi olarak üç hasta grubu ve kontrol grubu olmak üzere normozoospermili toplam dört grup çalışmaya dahil edilerek, sperm kriyoprezervasyonu işleminin semen analiz sonuçları farklı olan hasta gruplarında kontrolle kıyasla, Catsper iyon kanal ekspresyonlarına etkisinin immunofloresan yöntem uygulanarak araştırılması amaçlanmıştır. CatSper 4 protein pozitifliğinin sperm akrozom bölgesinde lokalize olduğu ve normozoospermik hasta grubunda diğer gruplara kıyasla daha yüksek oranda olduğu görülmüştür. Dondurma öncesi ve sonrası CatSper4 proteininin pozitiflik değerleri normospermi grubunda karşılaştırıldığında konsantrasyon, motilite ve morfoloji değerleri yükseldikçe dondurma öncesi ve sonrası arasındaki farkın azaldığı görülmüştür. Astenoteratozoospermi teratozoospermi ve oligoastenoteratozoospermi gruplarında Catsper4 proteini yüksek pozitifliğinin sperm motilitesi ve morfolojisi ile pozitif korelasyonu ve kriyoprezervasyonun Catsper4 protein pozitifliği üzerine negatif etkileri bulundu. Sonuç olarak çalışmamız CatSper 4 iyon kanallarının özellikle asthenospermik ve teratozoospermik gruplarda sperm progressif motilitesi ile ilişkili olduğu ve kriyoprezervasyon sonrası bu iyon kanal protein kaybının ortaya çıkabileceğini göstermiştir. Normozoospermik grupta ise kriyoprezervasyon sonucu bu farklılıklar gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
The CatSper membrane chanells which is known as cation channells play an important roles in capacitation, acrosome reaction and chemotaxis movement of the sperm phsyiology. There is no any study about the cation chanells distribution on the infertile male patiens. In addition to these mentioned about, it is well known that, in the recent years studies include that, cryopreservation techniques have negative effects on the sperm DNA, but also there is no any analysis about the cryopreservation effects on the CatSper4 ion chanel proteins in the literature. In this study, we aimed to investigate the effect of sperm cryopreservation on a total of 50 patients consisting 4 groups as oligoasthenoteratozoospermia, asthenoteratozoospermia, teratozoospermia and normospermia which is controls applied by using immunoflorescence mehtod compared to control group in patients with different semen analysis results. CatSper4 protein positivity was found to be localized in the sperm acrosome region and was higher in the normozoospermic patient group compared to the other groups in the study. When the positivity values of CatSper4 protein before and after freezing process were compared in the normospermia group, the difference between before and after freezing process decreased as the concentration, motility and morphology values increased. In the asthenoteratozoospermia teratozoospermia and oligoastenoteratozoospermia groups, the positive correlation of Catsper4 protein high positivity with sperm motility and morphology and found out that, the negative effects of cryopreservation on Catsper4 protein positivity.