Enginar bitkisinde bulunan cynarin ve inülin polifenollerinin hep3b hepatoma hücre soyunda apoptotik ve inflamatuar cevaplar üzerine etkilerinin araştırılması
In accordance with the results of the apoptosis and inflammatory effects on the hepatoma cells hep3b cynarin and inuline of polyphenols of artichoke plant would be studied
  1. Tez No: 454990
  2. Yazar: GİZEM YAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞULE ÖZDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Biyoloji, Tıbbi Biyoloji, Nutrition and Dietetics, Biology, Medical Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Beslenme anne karnından itibaren yaşamın sonlanmasına kadar geçen her süreçte yaşamımızın vazgeçilmezi olarak yer alır. Bireylerin yeterli ve dengeli beslenmesi, kalp-damar hastalıkları, diyabet, obezite, kanser vb. hastalıkların görülme riskinin azaltılması ve tedavisinde, vitamin mineral yetersizliklerinin ve protein-enerji malnütrisyonunun önlenmesi gibi beslenme sorunlarının en aza indirilmesinde rol oynamaktadır. Aynı zamanda yeterli ve dengeli beslenme, besin öğeleri ve diğer biyoaktif maddelerin yeteri kadar alınmasını ve besin öğelerinin öğünlere dengeli olarak dağıtılmasını gerektirir. Meyve ve sebzelerde yüksek düzeyde bulunan polifenollerin sağlık üzerindeki olumlu etkileri çoğunlukla in vitro çalışmalarla ortaya konmuş olup bu bileşiklerin insanlardaki metabolik dönüşümleri ve biyoyarar¬lılık konuları göz ardı edilmiştir. Antikanserojen ve diğer yararlı özellikler içeren bu bileşiklere doğal antioksidanlar da denilmektedir. Polifenollerin koruyucu etkisinin en önemli nedeni, antioksidan aktiviteye sahip olmalarıdır. Bu bağlamda, serbest radikal oluşumunun ve antioksidan kapasitenin belirlenmesi ile söz konusu hastalıklara yakalanma riskini azaltmak üzere tedavide antioksidan alımı önemli olmaktadır. Ancak bazı durumlarda mevcut antioksidan savunma sistemi serbest radikallerin etkisini tamamen önleyemez ve oksidatif stres olarak adlandırılan durum ortaya çıkar. Reaktif oksijen türleri, kanser oluşumunda bir aracı görevi görürler ve mutagenez, karsinogenez ve programlı hücre ölümüne (apoptoz) yol açan DNA zincir kırılmalarından sorumludurlar. Apoptozis, onkogenezis ve hücre siklusu ile yakın ilişki göstermektedir. Bu nedenle apoptotik yolakların ortaya konması, bu yolaklarla kullanacağımız polifenollerimizin hücre siklusu etkileşimlerinin araştırılması oldukça büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmamızda, Hep3B hücre soyunda apoptozis ve inflamatuar süreçte, enginar bitkisinin (Cynara Scolymus) polifenollerinden Cynarin ve İnülin'in etki mekanizmalarına bakılacaktır. Apoptotik belirteçlerden; kaspaz-3, Smac-Diablo, Apaf-I, ve sitokrom-c düzeylerine, inflamasyon sitokinlerinden; IL-1β, IL-6 ve TNF-α düzeylerine bakılacaktır.
Özet (Çeviri)
Nutrition is the most important part in every era of our lives from mother's womb till death. Eating healthy and regularly reduces the chance of heart-vain problems, diabetes, obesity, cancer etc. and in treatment it plays a significant role in vitamin insufficiency and prevent nutrition problems like protein-energy malnutrition. At the same time, adequate and balanced nutrition ensure sufficient take of the nutritional elements and other bioactive materials and helps splitting in balance the nutritional elements to the meals. Polyphenols which are found in large amount in fruits and vegetables, health benefits were discovered by 'in vitro' researches and ignored the components metabolically transformations and bio-efficiency in humans. These components which contain anti-carcinogenic and other beneficial properties are called 'organic antioxidants'. The main reason for Polyphenols protection effects is having antioxidant activities. Therefor with the creation of free radicals and determining the capacity of antioxidants, avoiding and curing the diseases in question would be easier. But in some cases, the available antioxidant defense system is not enough to prevent all the free radicals and a case that is called oxidative stress, is formed. Reactive oxygen types give assignment to an instrument in cancers formation and responsible in mutagenesis, carcinogenesis and scheduled cell deformation (apoptosis). They show close relations with apoptosis, oncogenes and cell cycle. So presenting the apoptotic paths will lead to polyphenols which by using, it would open up very important ways for research of interaction of cell cycles. Our study emphasis on Cynarin and Inuline effect mechanisms of artichoke plants (Cynara Scolymus) polyphenols in Hep3B cell strains apoptosis and inflammatory states. Researches include caspase-3, Smac-Diablo, Apaf-I and cytochrome c level from apoptotic identifier, IL-1β, IL-6 and TNF-α level from inflammation cytokines.