Obez bireylerde sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve sağlıkla ilgili yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of healthy lifestyle behavior and health related quality of life of obese persons
- Tez No: 454991
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERRİN TELATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Nutrition and Dietetics, Public Health
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma; obezitenin sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve sağlıkla ilgili yaşam kalitesi düzeylerine etkisini incelemek amacı ile tanımlayıcı ve analitik olarak planlanmış bir araştırmadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Bilgi Formu, Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği (Health Promotion Life Style Scale), Sağlıkla İlgili Yaşam Kalitesi Ölçeği (SF-Short Form 36 Scale) kullanılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi NCSS (Number Cruncher Statistical System, 2007 Statistical Software) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 150 kişi dahil edilmiştir. Çalışma sonucunda BKİ'ne göre oluşturulan grupların arasında yaş ortalamaları, cinsiyet, medeni durum, çalışma durumu, alkol kullanımı arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Çalışmaya katılanların BKİ kategorilerine göre, Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği alt grup puanları karşılaştırıldığında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. BKİ kategorisine göre vücut ağırlığı arttıkça Sağlıkla İlgili Yaşam Kalitesi fiziksel fonksiyon, genel sağlık ve fiziksel sağlık bileşenleri ortalama puanlarının azaldığı bulunmuştur. Ağırlık artışı sağlıkla ilgili yaşam kalitesi fiziksel boyutunu olumsuz etkilerken, mental boyutunu etkilememektedir. Obezitenin önlenmesi ve tedavi edilmesi, obez kişilerin daha kaliteli bir yaşam seviyesine ulaşması için sağlıklı yaşam davranışlarının desteklenmesi ve sürdürülmesi gereklidir.
Özet (Çeviri)
This study is a research planed as descriptive which aims to investigate the affects of obesity over the level of health related quality of life and healthy lifestyle behavior according to BMI status. In research, as data collection method, it is used Data Sheet, Rosenberg Self-esteem Scale and Body Image Scale. The Statistical analysis of data collected is performed using NCSS (Number Cruncher Statistical System, 2007 Statistical Software). 150 people are included into the study. As result of the study, the significant relationship was found between genders, average age, marital status, working status, alcohol use, which are groups, constituted according to BMI. The significant relationship was not found between average value of Health Promotion Lifestyle Scale's subgroups that interpersonal relations, physical activity, nutrition, spiritual growth and stress management, which are groups, constituted according to BMI. According to the BMI category it is found that; when 'the obesity level' increases, physical functioning, general health perceptions, physical component scores decreases. Excess weight was related worse physical, but not mental HRQOL. In the preventing and treatment of obesity and also to increase the quality of life in obesity, healthy life style behaviors is supported and maintained.