Enginar (Cynara scolymus L.) yapraklarının yara iyileştirici etkisinin fitoterapi yönünden incelenmesi
Investigation of the wound healing effects of artichoke (Cynara scolymus L.) leaf and stem extracts on human dermal fibroblast
- Tez No: 954077
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY ERDOĞAN ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fitoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez çalışmasında, Bursa'da kültürü yapılan Cynara scolymus L. (Asteraceae) bitkisinin yaprak ve sap kısımlarından etanol (EtOH) ekstreleri hazırlanmıştır. İnsan dermal fibroblast hücreleri üzerinde farklı konsantrasyonlarda (0,015 - 1 mg/mL) yaprak ve sap ekstrelerinin hücre canlılığı 3-(4,5-dimetiltiyazol-2-il)-2,5-difeniltetrazolyum bromür (MTT) testi, in vitro yara iyileşmesi ise Scratch testi kullanılarak araştırılmıştır. Yaprak ekstresi, hücre canlılığını ve yara iyileşmesi üzerinde konsantrasyona ve zamana bağlı bir etki göstermiştir. Özellikle 0,015, 0,031 ve 0,062 mg/mL konsantrasyonlarda hücre canlılığını artırmış ve yara iyileşmesini hızlandırarak proliferatif ve migratif aktivitenin arttığını göstermiştir. Ancak 0,250 mg/mL ve üzerindeki konsantrasyonlarda antiproliferatif ve antimigratif etki göstermiştir. Sap ekstresinin ise, benzer şekilde düşük konsantrasyonlarda (özellikle 0,031 mg/mL) hücre canlılığı üzerinde hafif bir artış sağladığı görülmekle birlikte bu artışın yaprak ekstresine kıyasla daha sınırlı olduğu tespit edilmiştir. Orta ve yüksek konsantrasyonlarda ise (≥ 0,062 mg/mL) antiproliferatif ve antimigratif etki göstermiştir. Yaprak ve sap ekstreleri fenolik bileşenleri açısından sıvı kromatografi-kütle spektrometresi-kütle spektrometresi (LC-MS/MS) tekniği ile analiz edilmiştir. Yaprak ekstresinde kinik asit, klorojenik asit, kafeik asit, sinarozit, kozmosin, naringenin, luteolin, apigenin, amentoflavon ve akasetin; sap ekstresinde ise naringenin, amentoflavon ve akasetin varlığı tespit edilmiştir. Yaprak ekstresinde en yüksek miktarda bulunan fenolik bileşikler olarak kinik asit (0,27 mg/g bitki), sinarozit (0,214 mg/g bitki) ve klorojenik asit (1,226 mg/g bitki), sap ekstresinde ise amentoflavon (0,006 mg/g bitki) belirlenmiştir. Sonuç olarak, özellikle enginar yaprak ekstresinin, fenolik bileşenleri ile de bağlantılı olarak, cilt rejenerasyonunu destekleyici potansiyele sahip olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, ethanol (EtOH) extracts were prepared from the leaves and stems of Cynara scolymus L. (Asteraceae) cultivated in Bursa. Cell viability of leaf and stem extracts at different concentrations (0.015 - 1 mg/mL) on human dermal fibroblast cells was investigated using 3-(4,5-dimethylthiazol-2-yl)-2,5-diphenyltetrazolium bromide (MTT) test and in vitro wound healing was investigated using Scratch test. The leaf extract showed a dose- and time-dependent effect on cell viability and wound healing. Especially at concentrations of 0.015, 0.031 and 0.062 mg/mL, it increased cell viability and accelerated wound healing, showing increased proliferative and migratory activity. However, it showed antiproliferative and antimigratory effects at concentrations of 0.250 mg/mL and above. Similarly, the stem extract showed a slight increase in cell viability at low concentrations (especially 0.031 mg/mL), but this increase was more limited compared to the leaf extract. Medium and high concentrations (≥ 0.062 mg/mL) showed antiproliferative and antimigratory effects. The leaf and stem extracts were analyzed for phenolic compounds by liquid chromatography-mass spectrometry-mass spectrometry (LC-MS/MS) technique. The presence of quinic acid, chlorogenic acid, chlorogenic acid, caffeic acid, cynaroside, cosmosin, naringenin, luteolin, apigenin, amentoflavone, and acacetin in the leaf extract and naringenin, amentoflavone and acacetin in the stem extract were determined. Quinic acid (0.27 mg/g plant), cynaroside (0.214 mg/g plant) and chlorogenic acid (1.226 mg/g plant) were the phenolic compounds with the highest amount in the leaf extract, while amentoflavone (0.006 mg/g plant) was determined in the stem extract. As a result, it was concluded that especially artichoke leaf extract may have the potential to support skin regeneration in connection with its phenolic components.