Malatya ilinde özel bir hastaneye başvuran bireylerin beslenme durumları ile sağlıklı yaşam biçimi davranışları ilişkisi
Relationship between nutrition status and healthy lifestyle behaviors of individuals who applied to a Private Hospital in Malatya city
  1. Tez No: 533168
  2. Yazar: AYŞEGÜL KABA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE ÖNGÜN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Malatya ilinde özel bir hastaneye başvuran hastaların beslenme durumları ile sağlıklı yaşam biçimi davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesinin amaçlandığı araştırma 15 Mayıs - 15 Haziran 2018 tarihleri arasında Özel Malatya Sevgi Tıp Merkezine başvuran 150 yetişkin birey ile yürütülmüştür. Araştırma verilerinin toplanması için araştırmacı tarafından ilgili literatür doğrultusunda hazırlanan, sosyo-demografik bilgiler, sağlık durumu ve beslenme durumuna ilişkin bilgilerin soruşturulduğu anket formu ile Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği 2 (SYBD)-II kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22 programı kullanılmıştır. Araştırmaya katılan bireylerin yaş ortalaması 36,8+14,66 yıldır. Katılımcıların %51,3'ü erkek, %49,7'si kadındır. Kadınlarda BKİ ortalaması 25.00±5.70 iken, %30,7 (n=46) oranında obez, %27,3 (n=41) oranında fazla kilolu birey saptanmıştır. Bireylerin %50,7'sinin öğün atladığı ve en fazla atlanan öğünün kahvaltı olduğu, en önemli sebebi ise kişilerin canının istememesi olduğu tespit edilmiştir. Bireylerin yalnızca %28'sinin düzenli fiziksel aktivite yaptığı, fiziksel aktivite yapanların, diyet yapanların sağlıklı yaşam biçimi davranışları açısından daha olumlu davranışlar sergilediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The research that is aiming to examine about Patients who applied Malatya sevgi privete medicine center in city of Malatya their relation between nutritional status and healthy life style behaviour held in date between 15 may and 15 june 2018 with 150 Adults who applied to Malatya Sevgi private medical center . The Researcher who followed related litarature and prepared questionare about informations regarding their socio-demographic characteristics, informations regarding nutritional status and informations regarding behaviours of healthy life style were asked and a questionnaire that gathered questions related to SYBDII scale was implemented.SPSS22 were used in order to collect values of research . The individual who participated their avarage of age is 36,8 year. 51.3% of individuals that participated are males and %49,7 are female. Female BKİ the average 25.00±5.70 iken and %30,7 (n=46) is at the rate of obese, %27,3 (n=41) is at the rate of overweight. It was found that 50,7% of them skip meals and that breakfast is most skipped meal. The most important reason for this stated is that these person do not want to have breakfast.Only 28% state that they do regular physic activities and it was found that those who do exhibit more healthy lifestyle than those who are on a diet. According to grade of Gender and body mass index there is no differences in total point that are taken from scale.