Hemşirelik yüksekokulu öğrencilerinin çocuk hakları konusundaki tutumlarının belirlenmesi
Nursing students' attitudes concerning the determination of children's rights
- Tez No: 454994
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZERRİN ÇİĞDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çocuk haklarına saygıyı öngören bir kültür yaratılmasında çocuklarla birlikte ve çocuklar için çalışan profesyonellerin bu alanda eğitilmesi önemli taşıyan bir konudur. Bu araştırma, hemşirelik yüksekokulu öğrencilerinin çocuk haklarına ilişkin tutumlarını farklı değişkenler açısından belirlemek amacı ile tanımlayıcı olarak tasarlandı. Çalışmanın evrenini, 2013-2014 eğitim öğretim bahar yarıyılı dönemi İstanbul Bilim Üniversitesi Florence Nightingale Hastanesi Hemşirelik Yüksekokulu'na devam eden 1., 2., 3., ve 4. Sınıf öğrencileri oluşturdu. Çalışma örneklemi; araştırmaya katılmayı kabul eden, anket ve ölçeği eksiksiz dolduran 415 öğrenciden oluşturuldu. Veri toplama aracı olarak Karaman – Kepenekçi tarafından (2006) geliştirilen“Çocuk Haklarına İlişkin Tutum Ölçeği (ÇHTÖ)”ve araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”kullanıldı. Elde edilen verilerin analizi bilgisayar ortamında Spearman's korelasyon katsayısı, Kruskal Wallis Testi ve Mann Whitney U testleri kullanılarak gerçekleştirildi. Bu araştırma sonucunda; öğrencilerin çoğunun (%91,1) kadın, yaş ortalamasının 20,90±1,97 yıl olduğu ve %39,0'nun çocuk haklarına yönelik bilgi aldığı, %91,8'inin bu bilgiyi okuldan aldığı tespit edildi. Sınıf düzeyi ve ÇHTÖ puan ortalamasına bakıldığında; 4. sınıf öğrencilerinin ÇHTÖ puan ortalamasının 1., 2., ve 3., sınıf öğrencilerinin ÇHTÖ puan ortalamasından istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptandı (p=0,042; p=0,001; p=0,016). Ayrıca 1. Sınıf öğrencilerinin ÇHTÖ puan ortalaması 2. Sınıf öğrencilerinin ÇHTÖ puan ortalamasından yüksek olduğu ve istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu belirlendi (p=0,020). Cinsiyet ve ÇHTÖ puan ortalamasına bakıldığında; erkeklerin ÇHTÖ puanlarının kadınlara göre daha yüksek olduğu belirlendi (p0,05).
Özet (Çeviri)
Respect for children's rights in the creation of an ethos of professionals working with children and for children to be trained in this area is an important case. This study of nursing students' attitudes toward children's rights in terms of different variables was designed as a descriptive study with the aim to determine. The study population, the period in the spring semester of 2013-2014 academic Istanbul Science University School of Nursing Continuing Florence Nightingale 1st, 2nd, 3rd, and 4th grade students created. The study sample; research , which accepts 415 students fill out questionnaires and scales were created. Karaman as data collection tool - by Kepenekçi (2006) developed“questionnaire for measuring attitudes towards children's rights”and prepared by the researcher“Personal Information Form ”is used . Data obtained by computer analysis of the Spearman's correlation coefficient, Kruskal Wallis and Mann Whitney U tests were carried out using . As a result of this research; Most of the students (91.1%) were female, mean age 20.90±1.97 years and 39.0% as received information regarding the rights of children, 91.8% of these were found to receive information from the school . When we look at the class level and chtonine average score; The mean score of Grade 4 students chtonine 1, 2, and 3, chto average score of students were found to be statistically significant (p= 0.042, p= 0.001, p=0.016 ). In addition, the Grade 1 Grade 2 students chtonine average score is higher than the mean scores of students chtonine and was determined to be a statistically significant difference (p=0.020). When looking at gender and chtonine average score; Chto scores of men than women were found to be higher (p 0.05).