Pentoksifilin ve platelet aktive eden faktör uygulama sonrası sperm kromatin dağılımı metodu ile DNA hasarının incelenmesi
Pentoxyphiline and platelet acti̇vati̇ng faktor sperm chromati̇n structure of dna damage distribution method
  1. Tez No: 455008
  2. Yazar: GAMZE BEREKETOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EVRİM ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Evli çiftlerin yaklaşık %15'inde infertilite problemi ortaya çıkmaktadır. İnfertilite (kısırlık) vakaları % 30-50 oranında erkeğe bağlı nedenlerden etkilenmektedirler. Erkek infertilitesinin başlıca nedenlerinden biri sperm motilitesindeki bozukluklardır. Sperm motilitesorunu olan erkeklerde sperm hareketliliğini arttırmaya yönelik çeşitli ajanlar tanımlanmıştır. Motilitenin başlatılmasında ve devam ettirilmesinde bu faktörler temel gereksinimdir. cAMP sperm fonksiyonlarının düzenlenmesinde anahtar role sahiptir. Sperm motilitesinin invitro şartlarda uyarılmasının esası da hücre içi cAMP seviyesini arttırarak sperm fonksiyonlarının uyarılmasına dayanmaktadır. Pentoksifilin gibi fosfodiesteraz inhibitörleri laboratuvarda semene eklendiklerinde, hücre içi cAMP düzeyini, glikozisi ve ATP yapımını arttırdığı görülmüştür. Bu maddeler motil sperm oranını yükseltmekte ve aynı zamanda canlı ama motil spermatozoalarda motiliteyi de tetiklemektedir. Dondurulup-çözünmüş örneklerde sperm motilitesini uyardığı da gösterilmiştir. Platelet Aktive Edici Faktör spermde mevcuttur ve endojen içeriğinin motilite ve gebelik oranı ile önemli ve olumlu ilişkisi vardır. PAF'ın eylem mekanizması tam olarak belli olmasa da, normal üreme fonksiyonuna dair önemi barizdir. Endojen PAF normal sperm fonksiyonu için bir biyobelirteç olarak da rol oynayabilir. PAF kullanmanın özel bir avantajı, sperm tarafından üretilen doğal bir madde olmasından ve pentoksifilin gibi diğer bazı hareketliliği uyarıcılardan farklı olarak toksik etkisinin olmamasındandır. Sperm motilitesinin geliştirilmesi yardımla üreme tekniği sonuçlarını etkili biçimde artırabilir. Özellikle total immotil olgularda canlı sperm seçiminde ve testis biyopsi örneklerinde kullanımı fertilizasyon oranlarını iyileştirici yönde etki göstermektedir. Bu projede Pentoksifilin ve Platelet Aktive Edici Faktör (PAF) uygulaması sonrasında Sperm Kromatin Dağılımı (SCD) metodu ile DNA hasarının incelenmesini ve sonuçların kıyaslanmasını amaçladık.
Özet (Çeviri)
Approximately 15 percent of married couples have infertility problems. 30-50% of infertility cases are due to the reasons related to men. One of the main causes of male infertility is the disorder in the sperm motility. A variety of agents have been identified to improve sperm motility's of men who have sperm motility problems. These factors are the basic requirements in the initiation and continuation of motility. cAMP plays a key role in the regulation of sperm function. The basis of the stimulation of sperm motility in vitro conditions is based on the stimulation of sperm functions by increasing intracellular cAMP levels. When phosphodiesterase inhibitors, such as pentoxifylline, are added to semen in the laboratory, they increase intracellular cAMP level, glucose and the production of ATP. These substances increase the rate of motile sperm and at the same time they start lively but nonmotilspermatozoa motility. It has also been observed that it stimulates frozen-dissolved sperm motility. PAF is present in human sperm and endogenous content has an important and positive relationship between motility and the rate of pregnancy. Although the exact mechanism of action of PAF isn't certain, its function about normal reproduction is obvious. Endogenous PAF may also play a role as a biomarker for normal sperm function. One of the special advantage of using PAF is because of the fact that it is a natural substance produced by sperm and it is non-toxic unlike some other motility stimulants such as pentoxifylline. Improving sperm motility can efficiently increase the results of assisted reproduction techniques. In this project, we aimed to analyse the DNA damage with Sperm Chromatin Distribution (SCD) method after the application of Pentoxifylline and Platelet Activating Factor(PAF).