İnfertilitede pentoksifilin ile sperm yıkamanın sperm parametrelerine etkisi ve homolog intrauterin inseminasyon ile gebelik sonuçları
The Effect of sperm washing with pentoxifylline on sperm parameters in infertile patients and pregnancy rates by homologous intrauterine insemination
- Tez No: 31665
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR KARABACAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
57 ÖZET Bu çalışmada, değişik etiyolojiye sahip infertil çiftlerde, PTFirı sperm parametreleri üzerine etkisi araştırılmış ve swim-up sonrası homolog IUI yapılarak elde edilen gebelik sonuçlan verilmiştir. Hasta grubu 62 çiftten oluşmuş ve bunlara toplam 88 IUI işlemi uygulanmıştır. GnRH-a, hMG veya CC ile ovulasyon indüksiyonu sonrası, beklenen ovulasyon gününde alınan semende sperm parametrelerine bakılmış ve PTFli ve PTFsiz Tyrode mediumlanyla swim-up yapılarak, 3 grup arasında sperm parametreleri karşılaşünlmıştır. PTF kullanımıyla diğer 2 gruba göre canlı sperm sayılan anlamlı ölçüde artmıştır (p O.001). Total sperm sayısı ise, yıkama öncesine göre azalırken (p < 0.001), PTFsiz gruptan fazla olduğu bulunmuştur (p < 0.001). PTF ile ve PTFsiz swim-up yapıldığında, +4 sperm sayılan yıkama öncesine göre anlamlı ölçüde artmaktadır (p < 0.001). Bu artışın PTF kullanıldığında, kullanmamaya göre daha belirgin olduğu görülmüştür (p < 0.001). Toplam 11 klinik gebelik elde edilmiş ve bunların 8'i sağlıklı çocukların doğumu ile sonuçlanmıştır. Bu bulguların ışığında, PTFin sperm parametrelerini olumlu yönde etkileyerek, fertilizasyon hızını ve gebelik hızını arttırabileceği bulunmuştur. PTF ile swim-up yaparak elde edilen ileri motil spermlerin inseminasyonu, basit, ucuz ve noninvazif bir tedavidir ve seçilmiş hastalarda yardımcı üreme teknikleri öncesi tercih edilmelidir.
Özet (Çeviri)
58 SUMMARY In this study, the effects of pentoxifylline (PTF) on various sperm parameters were investigated in infertile couples with different etiologies and pregnancy rates were determined after homologous intrauterine insemination (IUI) following swim-up procedure. A total number of 88 IUI procedures were performed in 62 couples. After ovulation induction with GnRH-a, hMG and/or CC, husband sperm parameters after ejaculation were analyzed (T) at the expected ovulation time; then swim-up procedure was performed by using Tyrode's medium with (II) or without PTF (İH), and finally the semen parameters were compared among these 3 groups. The motile sperm counts were increased significantly by using PTF, when compared with other 2 groups (p < 0.001). After the swim-up procedure, total sperm counts were decreased in all groups; however, the decrease in total sperm count was significantly lower in PTF (+) group compared to PTF (-) group (p < 0.001). Swim-up procedure had increased the sperm counts“4+”both in PTF (+) and PTF (-) groups significantly (p < 0.001). This increase was observed to be more significant in PTF (+) group compared to PTF (-) group (p < 0.001). A total number of 1 1 pregnancies were achieved and eight of these had resulted with the birth of healthy babies. We can conclude that; PTF and swim-up have positive effects on sperm parameters and when used in combination with ovulation induction regimes pregnancy rates may further increase. Thus the proposed assisted reproductive technology is a cheap, simple and noninvasive modality that may be used before IVF regimes.